Рачић: Слиједе тешки преговори о цијени струје за привреду

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Рачић: Слиједе тешки преговори о цијени струје за привреду

БАЊАЛУКА - Предсједник Привредне коморе Републике Српске Горан Рачић очекује тешке преговоре са "Електропривредом Републике Српске" (ЕРС) о цијени струје за привреду у 2027. години.

" ЕРС ће тражити максималну цијену", рекао је Рачић и додао:

"Ми ћемо настојати да ту цијену минимизирамо".

Привреда неће да сноси непотребне трошкове ЕРС

Коментаришући очекивања од предстојећих састанака, Рачић је оцијенио да ће обје стране морати добро укрстити аргументе.

"Разумијемо тешкоће у пословању ЕРС и изазове у производњи везане за рад термоелектрана, али не можемо прихватити да привреда сноси терет непотребних трошкова јавног предузећа, прије свега расхода за вишак радне снаге и неких других трошкова за које сматрамо да су сувишни", закључио је Рачић, преносе Агенције.

Комора прикупља податке од компанија

Наводи да се у Комори припремају за разговоре. Како каже прикупљају информације од чланица колики су њихови трошкови били у прошлој години и колико електрична енергија учествује у структури трошкова.

"Представници ЕРС раније су у преговорима тврдили да су ти трошкови занемарљиви у укупној структури пословних расхода. Међутим, подаци које сада добијамо с терена показују супротно, односно да трошкови електричне енергије уопште нису занемарљиви за наша предузећа", нагласио је Рачић и наставио:

""Увијек је проблематично и питање мреже, високих трошкова које проузрокују стални нестанци електричне енергије и квара одређених машина, што су велики трошкови за компаније, а оне немају гаранције да ће те кварове 'Електропривреда Републике Српске' покрити".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.