
БАЊАЛУКА - Зелено свјетло за извоз садница јабуке на тржиште Европске уније, које је БиХ добила почетком прошле године, донијело је нове пословне могућности домаћим произвођачима садног материјала као и проширење производње, што је главни императив и у овој пословној години.
Одобрење ЕУ за извоз садног материјала јабуке из рода малус из БиХ ступило је на снагу крајем јануара 2024. године, а "Глас" је питао произвођаче како је та пословна могућност утицала на њихову производњу с обзиром на то да су четири године раније имали забрану пласмана због строгих фитосанитарних прописа Уније.
Поновни приступ европском тржишту за расадник "Агро-импекс" из Модриче од великог је значаја. Већ дан након добијања одобрења, прве пошиљке садница извезли су у Италију.
- Лани смо успјели извести близу пола милиона саднице јабука, највише у Италију и Холандију, а нешто је отишло и у Њемачку. Тржиште ЕУ је огромно, а простора има да се ширимо. Већ уговарамо продају садница јабуке за Индију и Алжир. Циљ нам је да ширимо тржиште, растемо и развијамо се - рекао је за "Глас" власник "Агро-импекса" Верољуб Крстић.
Он је истакао да је годишња производња у његовом расаднику током 2023. године била око 600.000, док је лани повећана на близу 700.000 садница.
- У ранијим годинама смо могли извозити само крушку, а дозвола за извоз јабуке нам је омогућила да радимо више. Надамо се да ћемо ове године добити зелено свјетло за извоз коштичавог воћа: трешње, шљиве, кајсије, вишње, брескве. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС заједно са Управом за заштиту здравља биља БиХ већ увелико ради на томе - казао је Крстић.
И власник шамачког расадника "Симић Агро лајн" Слободан Симић за "Глас" каже да, иако још нису успјели извести ни једну биљку у ЕУ, могућност пласмана даје им вјетар у леђа.
- Све су то позитивни сигнали који нас радују и дају простора за ширење. Прошла је тек година, на првој смо степеници, тражимо купце, имамо заинтересованих из Хрватске, али за све то треба времена. Тренутно нам је главни проблем уситњена производња. Годишње имамо око пола милиона садница, што је пуно, али нам је асортиман широк. Имамо саднице јабуке, крушке, шљиве, трешње, вишње, брескве, кајсије, дуње, мушмуле и свака та врста има неколико сорти, а страни купци су обично велики играчи, траже одмах 100.000 садница једне сорте што је сада за нас неизводљиво - казује Симић.
Истиче да су лани били концентрисани на потребе домаћег тржишта, а дио производње пласирали су у Србију.
- Послујемо са колегама из Србије, то су велики произвођачи са милионским бројем садница. Наш садни материјал пласирамо њима, а они даље ка истоку, најчешће у Турску, Молдавију, Грузију. Објективно гледано мали смо да бисмо могли самостално наступати на великим тржиштима - појашњава Симић и додаје да ове године планира ширити производњу.
У Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, које је најзаслужније за поновно одобрење пласмана у ЕУ, за "Глас" кажу да у БиХ постоји 17 активних расадника, од којих је 14 на територији Српске.
- Могућност извоза садница јабуке представља велику шансу за домаће расаднике да повећају производњу, с обзиром да имају висок квалитет садног материјала. Приступ већем тржишту пружа потенцијал за даљи раст и развој - рекли су у Министарству пољопривреде.
За стицање поновног одобрења ЕУ је од трећих земаља, међу којима је и БиХ, тражила да припреме обиље документације којом се доказује поштовање нових захтјева праћења и контроле штетних организама који могу да угрозе стање садног материјала, а касније и воћњаке који се подижу тим садницама у земљама ЕУ. У току је припрема и израда досијеа високоризичног биља и биљних производа и за род прунус.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.