Јефтинији и бржи платни промет у еврима

Милијана Латиновић Радошевић
Јефтинији и бржи платни промет у еврима

БАЊАЛУКА - Финансијске институције у БиХ интензивно усклађују прописе са Европском унијом како би и ова земља што прије приступила јединственом подручју плаћања у еврима (СЕПА), а што би донијело далеко ниже провизије код прекограничних трансакција, те бржи и ефикаснији платни промет.

Навели су то за "Глас Српске" у Централној банци БиХ појаснивши да се, у случају БиХ, регулатива која се односи на реформу платних услуга доноси на нивоу ентитета.

- Централна банка, ентитетска министарства финансија, агенције за банкарство и Удружење банака БиХ, заједно раде на припреми предуслова за апликацију у СЕПА подручје. Активности су интензивиране како би се процес убрзао, имајући у виду значај ове реформе за грађане и економију БиХ. Радимо и на модернизацији платних система - навели су у Централној банци.

Појашњавају да истраживања показују да тренутно правна и физичка лица у земљама западног Балкана плаћају шест пута веће провизије за прекограничне трансакције него грађани и фирме у СЕПА подручју.

- Значај за економију БиХ од уласка у СЕПА подручје био би изузетно велики с обзиром на то да са земљама у том подручју БиХ има више од 80 одсто увозно-извозних активности, те да већина дијаспоре која дознакама генерише око десет одсто БДП-а БиХ живи у земљама које су чланице СЕПА - објаснили су у Централној банци, наводећи да би овај корак био потенцијал за даљи раст домаћег БДП-а.

Појашњавају и да се уласком у јединствено подручје плаћања у еврима постижу јефтиније платне трансакције, додатни корак за чланство у ЕУ, затим боља инвестициона клима, ствара се предуслов за раст тржишта капитала, затим повећавају формални новчани токови, а смањује сива економија.

Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић рекао је за "Глас Српске" да је свака активност која доприноси смањењу трошкова у оквиру међународног плаћања добра.

- Наши привредници тренутно имају велике трошкове приликом трансфера новца путем "SWIFTA" и то представља значајан трошак за већину компанија. Уколико бисмо могли утицати да се ти трошкови смање, то би за привреду било и те како корисно. Сваки трошак који додатно оптерећује привреду утиче на конкурентност производа - истакао је Рачић.

Нагласио је да уколико СЕПА доноси повољније услове привредницима, не треба чекати са приступањем већ убрзати процедуре како би привредници већ од идуће године осјетили бенефите.

Црна Гора је прва земља западног Балкана која је ушла у јединствено подручје плаћања у еврима, а исто очекује и Србија у веома кратком року.

Чланство

У Централној банци БиХ кажу да тренутно СЕПА подручје обухвата 36 земаља са популацијом већом од 500 милиона становника гдје се годишње изврши више од 150 милијарди електронских трансакција, са више од 8.000 финансијских институција и више од 25 милиона пословних субјеката.

- Европско платно вијеће као релевантно тијело у развоју СЕПА је оставило могућност земљама које нису у географском и политичком СЕПА опсегу да аплицирају за чланство, те тако дало могућност државама да се кроз испуњење критеријума приближе ЕУ што и јесте један од приоритета БиХ. Такође, у Плану раста ЕУ за земље западног Балкана укључење у СЕПА подручје је предвиђено као једна од кључних активности – навели су у Централној банци.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана