Дуг тежак 150 милиона ријешен компензацијама

Милијана Латиновић Радошевић
Дуг тежак 150 милиона ријешен компензацијама

БАЊАЛУКА - Привредници и јавни сектор у Републици Српској растеретили су се за око 150 милиона марака обавеза и потраживања на мултилатералним компензацијама које су одржане у овој години.

Према подацима доступним на интернет страници Бањалучке берзе, на шест компензација организованих током ове године био је 2.561 учесник.

Годину раније, 2.481 учесник компензовао је 84,4 милиона марака обавеза и потраживања, док је током 2022. године 2.437 учесника пребило 75,4 милиона марака. На компензацијама организованим током 2021. године 2.994 учесника компензовала су 94,54 милиона марака обавеза и потраживања.

Подаци показују да се у просјеку на једну компензацију пријави око 400 учесника. На посљедњој овогодишњој сесији која је одржана 3. децембра пријавило се 399 предузећа и институција који су се растеретили за нешто више од 20 милиона марака обавеза и потраживања.

Економиста Марко Ђого рекао је за "Глас Српске" да су у тренутку увођења система мултилатералне компензације постојале велике обавезе и потраживања и јавног и приватног сектора те да је систем и покренут са циљем повећања ликвидности.

- Након кризе у Грчкој 2012. године ми смо у вријеме покретања овог система још живјели у неком времену рецесије, јер тек од 2016. године креће неки мало бржи привредни опоравак. Неликвидност и дугови су кочили мало озбиљнији привредни раст. Не тврдим да је мултилатерална компензација најзаслужнија за каснији бржи привредни раст, али је сигурно нешто допринијела - рекао је Ђого и додао да се компензација показала као добра ствар те да такви системи одавно постоје у развијеним економијама.

Предсједник Уније послодаваца РС Зоран Шкребић рекао је за "Глас" да је пословна заједница у Српској од почетка заговарала увођење система мултилатералних компензација, јер је то нешто што у сваком случају позитивно утиче на ликвидност.

- У свакој привреди па тако и у нашој увијек постоји одређен број предузећа која или касне или нису у могућности да измире све своје обавезе. И не само предузећа, већ и јавне установе. Систем компензација повезује више учесника и сигурно да је нешто што би требало очувати и у будућности. Очигледно је да има позитивне ефекте на пословање привреде у цјелини - истакао је Шкребић.

Он додаје да то што се износ и број учесника повећава у посљедње вријеме говори у прилог томе да је ово добар систем, али донекле и забрињава да постоји одређена неликвидност у једном дијелу привреде.

Систем мултилатералне компензације заснован је на пријављивању обавеза и потраживања, а иако је то законска обавеза многи субјекти и даље избјегавају да пријаве обавезе чиме су умањени и ефекти пребијања дугова. Од 2015. године, када је одржана прва компензација, укупно је компензовано 1,339 милијарди марака обавеза и потраживања.

Закон

Закон о јединственом систему за мултилатералне компензације и цесије усвојен је 2014. године на захтјев Привредне коморе РС. Само двије године касније закон је претрпио измјене како би на основу искустава из прве обавезне мултилатералне компензације, која је одржана у октобру 2015. године, био унапријеђен комплетан систем.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана