• Економија
  • Привреда

Дервентски "Унис" соларном електраном подижу конкурентност

Пише: Данијела Бајић 26.02.2025 23:57
Фото: Дервентски "Унис" соларном електраном подижу конкурентност

ДЕРВЕНТА - Упркос свим потешкоћама које прате пословни амбијент и кретања на глобалном тржишту, дервентска Фабрика цијеви "Унис" наставља да ради пуном паром, у прилог чему говори и улагање у нову инвестицију тешку 2,5 милиона марака.

Фабрика "Унис", која је прије нешто мање од годину и по дана подигнута из пепела, ове године би требало да добије и соларну електрану за сопствене потребе. У току је, истакао је за "Глас Српске" директор и власник ове фабрике Љубиша Рељић, прикупљање потребних сагласности и припрема соларних панела, који ће бити постављени на објектима ове компаније.

- Електричну енергију, коју добијемо од сунчеве свјетлости, користићемо искључиво за рад компаније, а вишкове, уколико их буде, пребацићемо у мрежу - казао је Рељић.

Додао је да је инвестиција велика, а план је да иду на два и по мегавата, што кошта 2,5 милиона марака.

- Свјесни смо да то треба отплатити, али европске регулативе у погледу еколошке заштите то траже. На тај начин ћемо бити привилеговани, кад будемо извозили, да имамо сертификат који је гаранција да је роба произведена у складу са прописима о еколошкој производњи и да  задовољава све услове прописане директивама Европске уније - објаснио је Рељић.

Све то, каже, не би било могуће да и даље мјесечно не произведу и до 2.500 тона различитих цијеви, које су своје мјесто нашле на хрватском, мађарском, српском, словачком, чешком, италијанском, као и још многим другим тржиштима.

- Ко једном купи наш производ, чиниће то стално, јер су купци презадовољни нашим цијевима. "Унис", који је задржао стари квалитет, и даље важи за једну од најбољих фирми у Европи - рекао је Рељић.

Према његовим ријечима, "Унисови" производи су увелико присутни на домаћем тржишту, а купци су трговачки ланци које се баве продајом метала.

- Производња и продаја су заживјеле у доброј мјери. Међутим, производња је стара и много струје, која је све скупља, је потребно, због чега не можемо увијек бити конкурентни са цијенама, али они који препознају и траже квалитет, углавном се одлучују за нас - казао је Рељић.

Компанија, која броји више од 100 радника, доста добро, тврди Рељић, плаћа своје запослене за разлику од, како каже, било које друге тешке индустрије у Српској и БиХ.

- Наши радници имају доста добре услове рада. То смањује профитабилност, али на то сада нешто и не обраћамо пажњу, јер нам је само важно да не идемо у минус, иако је то данас јако тешко - истакао је Рељић додајући да размишљају и о увозу радника из Индије и Непала, јер у плану имају пуштање у рад и велике машине.

Фабрика "Унис", коју је прије двије године за 12,19 милиона марака купила компанија "Фрукта трејд", са радом је поново почела у новембру 2023. године. Стечај у "Унису" отворен је 17. децембра 2019. године, а имовина предузећа тада је процијењена на више од 40 милиона марака. Прве три лицитације су пропале, а на четвртој је предузеће отишло у руке компаније "Фрукта трејд".

Изнајмљени простор

Љубиша Рељић подсјетио је да су дио капацитета изнајмили компанији "Мубеа" из Аустрије, што им добро дође. 

- Они раде у дијелу гдје су хале које нам нису потребне. Осим тога, за њих радимо и неке друге услуге. Све то нам доста потпомогне да намиримо то што некад изгубимо - истакао је Рељић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.