Фото: Аустријанци пију све мање пива
БЕЧ – Потрошња пива у Аустрији опада већ годинама, а становници те земље данас у просјеку попију око 30 литара мање пива годишње него током 1990-их, што представља пад од приближно 25 одсто.
Аустријске пиваре наводе да је промјена потрошачких навика уочљива код свих старосних група, а не само међу младима, док класично пиво послије посла више није дио свакодневне рутине за велики број потрошача, преноси Хојте.
Према подацима Удружења пивара Аустрије, у 2025. години произведено је укупно 9,25 милиона хектолитара пива, укључујући безалкохолне врсте и извоз, што је 7,1 одсто мање него годину раније.
Као главне разлоге за пад потрошње, пиваре наводе демографске промјене, већу штедњу грађана и другачије навике потрошача.
Иако класично пиво биљежи пад, безалкохолне врсте биљеже раст и сада чине око четири одсто укупне производње. Представници индустрије оцјењују да је ријеч о сегменту који се брзо развија.
Аустријске пиваре због тога све више улажу у безалкохолна и лакша пива, мања паковања и повратну амбалажу, покушавајући да се прилагоде новим захтјевима тржишта.
Аустрија и даље има 361 пивару, а пиварска индустрија запошљава око 3.500 људи и остварује годишњи промет од око 1,4 милијарде евра.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.