Расту приходи од игара на срећу
![](https://cdn.glassrpske.rs/slika/2025/01/750x500/20250110090759_560388.jpg)
БАЊАЛУКА - Републичка управа за игре на срећу прикупила је у протеклој години за 24 одсто више прихода од накнада за приређивање игара на срећу у односу на годину раније, односно око 154 милиона КМ, што је за око 30 милиона КМ више, изјавио је вршилац дужности директора ове управе Драженко Вељановски.
Вељановски је истакао да су забиљежени и значајни резултати у сузбијању илегалног тржишта игара на срећу и онемогућавања учешћа малољетних лица.
"Захваљујући нашим свакодневним инспекцијским контролама примјетно је да је у протеклој години дошло до значајног раста дисциплине у спровођењу Закона о играма на срећу који је усвојен 2019. године, а који је увео више реда у функционисање тржишта игара на срећу, те се позитивно одразио како на републички, тако и на локалне буџете у Српској", оцијенио је Вељановски.
Према његовим ријечима, на добре финансијске резултате несумњиво је утицала и имплементација рачунарско-информационог система за надзор над приређивањем игара на срећу, чиме су спријечене било какве злоупотребе од приређивача, а њихово пословање је сведено у законске оквире.
"Републичкој управи за игре на срећу је омогућено да лакше и брже реагује на уочене неправилности и на тај начин онемогући функционисање 'сиве зоне' у области игара на срећу, због које је, прије увођења овог система, Република Српска годишње губила милионе марака", навео је Вељановски.
Спречавање учешћа малољетних лица у играма на срећу биће приоритет рада Републичке управе за игре на срећу у овој години, јер су, како је навео, свјесни чињенице отварања нових кладионица и аутомат клубова гдје малољетници, нажалост, имају већу могућност учествовања у играма на срећу, као и овисности о њима.
"Проширићемо инспекцијски надзор и сарадњу са осталим релевантним институцијама да би у значајном проценту смањили учешће малољетних лица у играма на срећу, јер смо свјесни да је то најрањивија група и да највећу одговорност заједно сносимо - приређивачи, а посебно ми, као државни орган који има законом прописане механизме да дјелује и превентивно и репресивно", истакао је Вељановски.
Он је поручио да је циљ нулте толеранције учествовања малољетника у играма на срећу остварив само заједничким снагама.
"Прошле године смо организовали и неколико заједничких акција са припадницима Министарства унутрашњих послова и центра за социјални рад, а које су резултирале тиме да су се приређивачи игара на срећу у значајној мјери дисциплиновали у примјени прописаних обавеза, а које се односе на спречавање учешћа малољетника у играма на срећу", рекао је Вељановски.
Он је позвао приређиваче да поштују законске одредбе које се односе на спречавање учешћа лица млађих од 18 година и тиме дају допринос у сузбијању негативних посљедица играња игара на срећу на рањиве групе друштва као што су малољетници.
"Позивамо и грађане Републике Српске уколико имају сазнања о боравку малољетних лица у објектима у којима се приређују игре на срећу да о томе обавијесте Републичку управу да би наши инспектори правовремено предузели мјере и радње из своје надлежности", рекао је Вељановски.
Он је додао да у овој години настављају и са преданим радом на спречавању функционисања илегалног тржишта игара на срећу, као и стварања услова за лојалну конкуренцију међу приређивачима игара на срећу.
"С обзиром на резултате које смо остварили у 2024. години, с разлогом очекујемо да ћемо у овој години надмашити зацртане циљеве, те тржиште игара на срећу у Републици Српској у потпуности увести у законске оквире што ће несумњиво имати позитивне финансијске резултате и по сам буџет Републике Српске", нагласио је Вељановски.
Он је навео да су инспектори Републичке управе за игре на срећу прошле године издали 81 прекршајни налог у вриједности од 253.400 КМ.
Вељановски је прецизирао да је ријеч о мањем броју издатих прекршајних налога у односу на 2023. годину, што говори о томе да су појачане свакодневне инспекцијске контроле утицале на значајно смањење обима нелегалног приређивања игара на срећу у Републици Српској.
"Најчешће неправилности које су открили инспектори на терену су приређивање игара на срећу без рјешења Републичке управе за игре на срећу, као и посједовање илегалне опреме на којој се приређују игре на срећу", рекао је Ваљановски.
Он је позвао грађане да их обавијесте уколико уоче да уређаји на којима се приређују игре на срећу немају видно истакнуту наљепницу за регистрацију, односно да у објекту није истакнута посебна ознака Републичке управе за игре на срећу.
"Циљ наших инспекцијских контрола није само у кажњавању приређивача, већ превентивно дјеловање и увођење њиховог пословања у законске оквире, чиме се обезбјеђују и здрава конкуренција међу самим приређивачима, али и позитивни ефекти по економију Републике Српске", напоменуо је Вељановски.
Појачане инспекцијске контроле, додао је он, допринијеле су и одузимању већег броја предмета коришћених за незаконитно приређивање игара на срећу у Републици Српској.
"Комисија Републичке управе за игре на срећу прошле године спровела је шест акција уништавања одузетих предмета и опреме. Ријеч је о до сада највећем броју уништених предмета у једној години, укупно 320", навео је Вељановски.
Он је додао да је углавном ријеч о нелегалним аутоматима за игре на срећу, терминалима за приређивање електронских игара на срећу, као и остала опрема која је одузета приликом инспекцијских контрола, а за које је на основу правоснажних одлука надлежних органа наређено трајно уништавање.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.