
Не морате увијек бити на руководећој позицији како бисте зарадили много новца. Понекад, чак и на мање популарним пословима, доступна је добра плата.
Већина запослених људи у Њемачкој вјеројатно сања о врхунској плати. Плата је стога редовно један од главних разлога зашто радници мијењају каријеру.
Инфографика познате онлајн платформе Статиста то потврђује. Али, за ту жељу није увијек потребна академска титула, која се често сматра кључном за висока примања.
Показујемо вам којих седам послова обећавају врхунску плату, али се у исто вријеме не сматрају атрактивним, преноси Феникс Магазин.
Ова три посла обећавају високе плате
Свештеник: Према порталу Гехалт.де, свештеник за свој рад у Њемачкој прима просјечну мјесечну бруто плату од око 6.230 евра.
Ова бројка је средња вриједност, што значи да 50% свештеника зарађује мање, а преосталих 50% чак и више. Разлог за тако пристојну зараду је, између осталог, дуготрајно усавршавање.
У Католичкој цркви потребно је око седам година да се постане свештеник, док протестантима треба још више времена. Осим тога, студије се сматрају захтјевним. Осим добре плате, обично добију и службени стан тако да не настају трошкови станарине.
Медиа планер: Занимање тзв. медиа планера свакако је необично. Као што назив говори, главни задатак је састављање забавног програма на ТВ-у. Заузврат, плата је прилично позамашна, и до 7.000 евра, показују подаци из Завода за запошљавање.
До сада је овај посао био тражен посебно у великим градовима, јер тамо имају седишта релевантних послодаваца. Међутим, са све већим бројем стриминг сервиса на разним платформама, професија је у опасности да нестане.
Месар: Све је мање младих заинтересираних за обуку за месара. За физички захтјеван посао предвиђена је просјечна плата од 33.500 бруто годишње.
Као мајстор месар постоји и могућност самозапошљавања, иако то многима, чини се, више није опција због строгих прописа.
Ова четири занимања су такође добро плаћена
Возач шлеп-службе: Возач шлепера може имати много различитих послодаваца. Било АДАЦ, регулаторна тијела или чак осигуравајућа друштва – сви они нуде овај посао. Према кунуну, годишња плата обично износи између 31.480 и 36.760 евра годишње.
Стручњак за рециклирање: Стручњак за рециклирање може очекивати просјечну мјесечну плату од око 3.283 евра, с тим да плата расте с годинама и професионалним искуством.
Услужни радник: Иако многи људи посао не сматрају посебно атрактивним, плата која се може остварити је ипак импресивна. Према кунуну, просјечна годишња плата износи 29.500 евра годишње. Међутим, новац је доступан само за напоран рад. Послови у угоститељству често су непопуларни због радног времена у вечерњим сатима и викендом, наводе њемачки медији.
Погребник: Према подацима, 25 одсто погребника зарађује више од 3.762 евра мјесечно, а плате мајстора погребника су чак и веће, зависи од искуства.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.