Новац ће стизати за неколико секунди: БиХ на корак до уласка у европски платни систем

Данијела Бајић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Илустрација Фото: Агенције | Илустрација

БАЊАЛУКА - Бржи прилив новца, нижи трошкови међународног платног промета и ефикасније пословање са европским партнерима неке су од кључних користи које би домаћој привреди и грађанима требало да донесу приступање Јединственом подручју плаћања у еврима (СЕПА), за које је Централна банка БиХ поднијела апликацију.

КЉУЧНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

  • Централна банка БиХ поднијела је апликацију за приступање СЕПА систему.
  • Брже и јефтиније трансакције користиће и привреди и грађанима.
  • Извозници више неће чекати данима на уплате из иностранства.
  • Дијаспора ће новац слати уз ниже трошкове и много брже.
  • Одлука о пријему БиХ очекује се крајем новембра.

Централна банка БиХ претходно је координисала активности на испуњавању услова за приступање Јединственом подручју плаћања у еврима (СЕПА). Уколико Европски савјет за плаћања одобри чланство БиХ, услиједиће техничко усклађивање домаћих банака са европским платним стандардима, након чега ће бити омогућене и прве трансакције кроз овај систем.

Велика корист за извознике

Предсједник Подручне привредне коморе Источно Сарајево Горан Ашоња рекао је за "Глас" да ће приступање СЕПА подручју донијети највећу корист извозницима, јер ће знатно убрзати прилив новца из иностранства.

- То ће омогућити много брже извршавање међународних плаћања и смањити непотребно задржавање новца у банкама. За привреду је брзина новчаног тока од изузетног значаја, јер се средства могу одмах ставити у функцију пословања. Посебно ће корист имати фирме које често извозе робу и до сада су на наплату потраживања чекале и по седам дана. Када се то сабере током године, ријеч је о значајном губитку времена и новца - рекао је Ашоња.

Додао је да ће домаћи привредници много брже располагати средствима која им уплаћују пословни партнери из европских земаља.

- Привредник ће робу извести као и до сада, али ће новац који купац уплати из Њемачке, Холандије или неке друге европске земље много брже бити евидентиран на рачуну његове банке. То значи бољу ликвидност и лакше планирање пословања - истакао је Ашоња.

Трансакције за неколико секунди

Директор Удружења банака БиХ Едис Ражаница подсјетио је да су банкарски сектор, Централна банка БиХ, ентитетске агенције за банкарство и министарства финансија готово три године радили на испуњавању услова за чланство у СЕПА подручју.

- Званично смо поднијели апликацију, а сада очекујемо да Европски савјет за плаћања и Европска комисија размотре достављену документацију. Очекујемо да бисмо крајем новембра могли добити и званичну одлуку о пријему БиХ у СЕПА подручје - рекао је Ражаница.

Према његовим ријечима, ријеч је о једном од најзначајнијих догађаја за домаћи финансијски систем од успостављања платног промета у БиХ.

- Приступањем СЕПА подручју БиХ ће у финансијском смислу постати дио европског платног простора. Грађанима и привреди то ће донијети, прије свега, јефтиније и знатно брже међународне трансакције. Данас се оне обављају путем система SWIFT и често трају два или више дана, док ће у СЕПА систему бити реализоване за неколико секунди, минута или сати, у зависности од земље - рекао је Ражаница.

Добит и за грађане и дијаспору

Нагласио је да ће значајне користи осјетити и грађани, посебно због великог броја новчаних дознака из иностранства.

- Дијаспора годишње у БиХ пошаље готово пет милијарди КМ. Са уласком у СЕПА подручје трошкови тих трансфера биће знатно нижи, а новац ће стизати много брже. Истовремено, домаће компаније ће лакше управљати ликвидношћу, јер више неће морати данима чекати да средства буду расположива на рачуну - рекао је Ражаница.

Он је додао да ће, уколико пријем БиХ у СЕПА подручје буде текао према плану, прве трансакције кроз нови систем бити могуће шест до седам мјесеци након доношења одлуке Европског савјета за плаћања, односно након што банке заврше усклађивање својих информационих и платних система са европским стандардима.

Уштеде

Како су саопштили из Централне банке БиХ, у земљама Балкана које су већ дио СЕПА система накнаде за поједина међународна плаћања смањене су од 50 одсто до чак 94 одсто, а према процјенама Свјетске банке у случају БиХ уштеде на накнадама могле би износити око 100 милиона евра. СЕПА подручје тренутно обухвата свих 27 земаља чланица ЕУ, те још 14 европских земаља укључујући Велику Британију, Швајцарску, Албанију, Србију, Сјеверну Македонију и Црну Гору.

Данијела Бајић Новинар

Новинар у "Гласу Српске" од 2012. година. На почетку писала за градску рубрику, након чега прелази на друштво и привреду, гдје извјештава и данас.

Све вијести аутора →

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.