
ЗАГРЕБ - Стари електрични уређаји и каблови често заврше у смећу, али многи не знају да они садрже вриједне метале попут бакра и алуминијума. С већим количинама овог отпада могуће је зарадити прилично занимљиве износе новца у Хрватској.
Ако су кухињски апарати, паметни телефони или преносни рачунари одслужили своје, можете их бесплатно предати на рециклажном дворишту или на одабраном мјесту за прикупљање електричног отпада - а рециклажни центри ће бити пресретни.
Овај отпад може још увијек имати одређену вриједност, посебно каблови. И ту се отвара прилика за све оне који су спремни прикупити веће количине.
Многи електрични уређаји и каблови садрже бакар или алуминијум, метале који могу донијети одређени приход - наравно, ако их имате у довољним количинама. Тренутно, цијена за килограм бакра може достићи и до 7 евра, док се алуминиј и олово процјењују на око 1 евро по килограму. Међутим, према ријечима стручњака, цијене ових метала имају тенденцију раста. Занимљиво је да се коситар (калај) цијени још више - чак и до 20 евра по килограму.
Износи које ћете добити зависе о неколико чиниоца: зависно о рециклажном центру или трговцу старим металима, али и о стању материјала. Ако су каблови или уређаји прљави, с остацима изолације или других материјала, цијена ће бити нижа.
Веће количине мјешовитог отпада обично се акумулирају само током већих реновирања, попут замјене каблова у кући или стану. Стручњаци препоручују да се комшије удруже како би заједно ријешили проблем отпада. Ово може бити корисно из два разлога: више домаћинстава може се ријешити непотребних ствари одједном, а заједничким предајама могу се постићи бољи услови код рециклажних центара.
Ако вам се не исплати продавати мјешовити отпад или у вашем подручју нема трговаца који га прикупљају, ипак га немојте бацати у обично смеће. Каблови и електрични уређаји требају бити предани на рециклажно двориште или на одговарајуће мјесто за прикупљање. Таква мјеста могу бити организована у супермаркетима, грађевинским трговинама или маркетима електричне опреме. Информације о томе гдје и када можете предати свој електрични отпад доступне су на службеним страницама локалних комуналних служби.
Рециклирање електричног отпада не само да је еколошки одговорна пракса, већ може бити и финансијски исплатива - посебно ако се ради о већим количинама. Зато, умјесто бацања, размислите о томе како можете дати други живот старим уређајима и кабловима, преноси "Fenix-Magazin".
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.