• Економија
  • Финансије

Када би могло доћи до нижих камата

Пише: Маријана Миљић Бјеловук 14.03.2025 14:06
Фото: Илустрација

БАЊАЛУКА - Да би банке смањиле каматне стопе на кредите, морају се снизити и камате на депозите, тако да ће 2025. година бити година усклађивања, а идуће, 2026, можемо очекивати каматне стопе на оном нивоу као што је то било прије кризе са Украјином.

Казали су то "Гласу Српске" у Агенцији за банкарство РС на чијој адреси смо се распитали да ли клијенти који у банкама у Српској имају кредите са промјенљивом каматном стопом могу очекивати неке корекције у овој години, како је раније и најављено.

Наиме, са избијањем сукоба у Украјини еурибор, који је везан за кредите са промјенљивом  каматном стопом, је из минуса прешао у плус, а тај тренд пратиле су и домаће банке које су кориговале камате и мјесечне рате за отплату дужницима навише. Међутим, еурибор већ дуже од годину биљежи пад, али обавјештења из банака да ће кориговати мјесечне рате нема, бар за сада.

У Агенцији за банкарство РС навели су да је у банкама у Српској 25 одсто кредита са промјенљивом каматном стопом, док је 75 одсто са фиксном каматом.

- Можемо рећи да у 2025. години очекујемо благе ефекте смањења каматних стопа зато што су, упркос расту каматних стопа на кредите, морале расти каматне стопе на депозите. Да би смањили каматне стопе на кредите, морају се смањити каматне стопе на депозите, тако да ће 2025. година бити година усклађивања - поручили су из Агенције за банкарство.

Подсјећају да, уколико је уговорена промјенљива номинална каматна стопа, банка је дужна да о свакој измјени каматне стопе обавијести корисника у писаном или електронском облику и то прије почетка примјене измијењене стопе, односно периодично, у складу с уговором, и у том обавјештењу наведе датум од када се примјењује измијењена стопа.

- Поред обавјештења, банка мора кориснику бесплатно да достави и нови отплатни план, који увијек мора бити доступан за вријеме трајања уговорног односа - навели су у Агенцији за банкарство.

Такође, наводе да је учесталост мијењања висине каматне стопе код банака у Републици Српској таква да се она најчешће мијења два пута годишње, а у сваком случају у складу са уговореним усклађивањем са висином еурибора (шестомјесечни и дванаестомјесечни).

Бањалучанка М. Б. наводи да јој је од тренутка избијања кризе у Украјини чак два пута банка кориговала навише мјесечну рату за отплату због тога што има кредит са промјенљивом каматном стопом.

- Била сам недавно у банци и распитивала се да ли ће ми кориговати сада мјесечну рату за отплату јер еурибор пада. Службеница ми ништа није знала рећи о том питању. Експресно су реаговали када је еурибор растао, а сада, када пада, ћуте и не говоре ништа. Немогуће је да у банкама не располажу неким информацијама да ли ће услиједити пад каматне стопе усљед пада еурибора, а тиме и рате за отплату кредита - казала нам је ова Бањалучанка.

Предузете мјере

Агенција за банкарство РС је у септембру 2022, али и априлу 2023. донијела одлуке како би заштитила клијенте који имају кредите у банкама.

- Те одлуке су резултат имале у томе да раст каматних стопа у домаћем банкарском сектору буде на нижем нивоу у односу на онај који је Европска централна банка спроводила у неколико наврата - подсјетили су из Агенције за банкарство.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.