
БАЊАЛУКА- Предсједник Удружења превозника за унутрашњи и међународни транспорт Републике Српске Никола Грбић изјавио је Срни да је примјена уредбе ЕУ, која возачима ограничава вријеме боравка на њеном подручју, приморала власнике аутопревозничких фирми да предузећа региструју ван БиХ.
Он је рекао да је већ регистровао фирму у Словенији, а да ће посљедице тек да се осјете након одласка возача.
Грбић је напоменуо да ће власници фирми који остану у БиХ имати губитке, јер ће морати да имају дупле посаде које ће радити 90 дана, а исто толико бити кући.
"Да бисмо их платили, цијене превоза биће веће од 25 до 30 одсто, што ће ланчано утицати на повећање цијена других производа. Ко то може да плати", запитао је Грбић.
Он је подсјетио да је од 2019. године из БиХ отишло више од 7.500 професионалних возача, а више од 2.500 превозничких фирми од раније је регистровано у Хрватској и Словенији.
Грбић је додао да већ сада свакој фирми у БиХ недостаје од пет до 50 возача.
Он је нагласио да институције БиХ нису ништа урадиле по том питању јер да су жељеле нешто да ураде, урадиле би то прије 15 година када је уредба донесена.
"Шта су радили? Промијенила су се четири министра и апсолутно ништа није урађено, значи не може се урадити ни сада. Ми смо то знали", додао је Грбић.
Грбић је рекао да, иако су најављивали протесте, одустало се од те намјере.
"Разговарали смо са колегама из Србије и о томе да у одређено вријеме широм Европе организујемо протесте и блокирамо утоваре, истоваре и путеве. Међутим, закључили смо да би то дало контраефекат. У том случају Брисел би донио додатна ограничења попут увођења виза", навео је Грбић.
Грбић је рекао да му се из Министарства транспорта и комуникација у Савјету министара свете јер из је прозивао за нерад и да га кажњавају тиме што за ову годину ни он, ни његов син, нису добили ниједну дозволу за међународни транспорт.
"Обратићу се медијима у вези са тим јер ме кажњавају због тога што сам указивао на то да ништа није радило све ове године. Имам све потребне лиценце. Тражио сам образложење за све. Знам да је то зато што сам указивао на нерад и јавашлук", поручио је Грбић.
Возачи, држављани БиХ, имају право боравити у шенгенској зони без визе у трајању од 90 дана у року од сваких 180 дана.
Према законодавству ЕУ, ово безвизно раздобље не може се продужити, тако да сваки боравак дужи од 90 дана мора бити покривен, или дугорочном визом или дозволом боравка коју издаје држава чланица, поручили су из Брисела.
Иста уредба осим на БиХ, односи се и на Србију, Албанију, Црну Гору, Сјеверну Македонију и Турску.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.