Већи подстицаји охрабрење за козаре

Милијана Латиновић
Већи подстицаји охрабрење за козаре

БАЊАЛУКА - Козарство би у идућим годинама могло постати главна грана сточарства у Републици Српској, тврде узгајивачи коза и додају да би већи подстицаји охрабрили многе да повећају производњу млијека и меса, који квалитетом и цијеном могу добити сваку тржишну утакмицу.

Узгој коза у Српској у посљедње вријеме доживљава експанзију, а најава министра пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Бориса Пашалића да ће подршка за производњу козјег млијека у идућој години бити већа него сада улила је наду произвођачима. 

Наиме, Пашалић је истакао да је тренутно подстицај за козје млијеко једнак ономе за кравље, односно износи 0,25 КМ по литру. 

Предсједник Удружења козара Херцеговине “Вилан” Драженко Банђур каже за “Глас Српске” да је овај крај Српске богомдан за узгој коза.

- Већи подстицај за произведено млијеко значиће много. Производња би била исплативија, а увјерен сам да би се и број узгајивача коза повећао, што аутоматски отвара сарадњу са мљекарама, које су и раније биле заинтересоване за откуп, али нисмо имали довољно да им понудимо - рекао је Банђур, додавши да ово удружење броји око 100 чланова који на фармама имају близу 9.000 коза. 

Банђур је рекао да би, осим већих подстицаја за млијеко, узгајивачима, посебно у овом крају, много значило да ресорно министарство поново почне субвенционисати набавку заштитних ограда.

- Вукови нам не дају мира. Једини спас за стада су заштитне ограде. Све до 2016. године министарство је рефундирало 50 одсто трошкова за заштитне ограде, међутим, то је укинуто. Било би добро ако је могуће да се размотри опција да такав вид подршке добијемо поново - истакао је Банђур и додао да је и сам прије неколико година оградио 130 хектара земљишта и тако осигурао козе од звијери. 

Предсједник Управног одбора Удружења узгајивача оваца и коза “Козара” Драган Сантрач каже да би већи подстицај за млијеко значио када би сви козари предавали млијеко у мљекаре и када би откупна цијена била боља.

- Тренутно је најисплативија производња козјег сира и продаја у домаћинствима. Највећа подршка козарској производњи био би већи подстицај по грлу. Козари сада по једној кози добијају десет марака, оптимално би било бар 50 КМ. Уколико то буде постигнуто, сигурно би козарство доживјело експанзију и били би видљиви економски ефекти те производње - рекао је Сантрач.
 

Цијене

Узгајивачи коза истичу да већина тренутно у домаћинствима прерађује млијеко у сир, јер им је тај вид производње најисплативији.

- За килограм козјег сира потребно је од 22 до 25 марака, у зависности од општине до општине, док се литар козјег млијека креће између 2,5 и три марке - рекао је Драженко Банђур.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана