Цијене воћа и поврћа скачу за 50 одсто

Драгана Орловић
Цијене воћа и поврћа скачу за 50 одсто

Бањалука - Прва поскупљења воћа, поврћа и сточне хране, чије је приносе суша драстично умањила, могу се очекивати већ наредних дана, што ће покренути ланчано повећања цијена хране чији се врхунац очекује на прољеће.

Ратари су једногласни - сунце им је спржило већину рода у њивама и воћњацима, а оне плодове које су успјели спасити, мораће да продају по вишим цијенама како би бар дјелимично ублажили губитке.

Према подацима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, овогодишња суша умањила је биљну производњу за 40 до 60 одсто, а у појединим подручјима и до 80 процената, док је укупна штета процијењена на око 270 милиона марака. Министар пољопривреде Стево Мирјанић у петак је упозорио да ће то неминовно утицати на раст цијена.

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић тврди да су овогодишње штете у пољопривредној производњи веће од 300 милиона марака и да ће са собом донијети ланчана поскупљења. Због тога су, додаје, подједнако на удару и пољопривредни произвођачи и потрошачи.

- Суша је свуда оставила трага. И у ратарству, повртарству и воћарству, тако да очекујемо у свим тим областима поскупљења. Цијена хране за стоку биће већа до 20 одсто и директно ће довести до повећања трошкова те производње -  каже Маринковић додајући да би стока могла да појефтини јер ће се узгајивачи рјешавати вишка животиња које неће моћи да хране. Казао је да поскупљења неће бити драстична ако Влада РС реализује своје обећане мјере за ублажавање штета.

Предсједник Удружења узгајивача свиња у РС Мишо Маљчић каже да цијене живе ваге прасади за сада неће расти, али да слиједи тежак период.

- До прољећа цијене прасића ће сигурно стагнирати, али када опадне сточни фонд, и то већ у прољеће, кренуће раст цијена - каже Маљчић.

Објашњава да је овогодишња цијена прасића од четири до пет марака по килограму, а идућег прољећа ће вјероватно бити шест марака.

Предсједник Удружења млинара РС Зоран Кос каже да је суша оставила негативне посљедице и на род пшенице.

- У региону је већ дошло до раста цијена пшенице, који прати раст цијена брашна, што ће се десити и у Српској. За 30 дана од дана жетве цијене ће код нас сигурно за 20 одсто порасти у односу на цијене приликом жетве - рекао је Кос.

Произвођач кромпира из Рогатице Драгомир Џида, каже да им је суша преполовила овогодишњи род и да ће ово поврће сигурно поскупјети крајњим потрошачима.

- Цијене ће вјероватно бити више за око 40 одсто у односу на прошлу годину - рекао је Џида, који објашњава да је сада килограм кромпира марка, а лани је коштао пола марке.

Предсједник Удружења повртара РС Бране Мастало каже ће цијена кромпира додатно скочити на јесен, јер ће потражња бити већа од понуде.

- Иста ситуација је и са луком и купусом. Све су то културе чији је род и више него преполовљен, због чега ће бити дупло скупље - објашњава Мастало.

Предсједник удружења воћара РС Драгоје Дојчиновић каже да су воћари уз вишемјесечну сушу, ове године претрпјели огромне штете и од прољетног мраза, због чега су извјесна поскупљења.

- Од ниских температура, мраза, па до ових енормно високих температура, воћари су изгубили више од 50 одсто својих приноса. Та штета директно ће утицати на повећање цијена, и то за око 50 одсто - поручује Дојчиновић додајући да ће највише поскупјети јабуке и шљиве.

Мјере и помоћ

Министар Стево Мирјанић обећао је прошле седмице да ће Влада Српске предузети низ мјера за ублажавање штета у аграру. Једна од њих је, и да до краја мјесеца буде исплаћена  половина овогодишњих подстицаја која износе 60 милиона марака. Влада ће обезбиједити за капитална улагања пет милиона КМ, а исто толико и за помоћ у јесењој сјетви.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана