Najjača eksplozija ikada ostaje misterija vijeka

Agencije
Najjača eksplozija ikada ostaje misterija vijeka

Prošlo je 110 godina od najjače eksplozije zabilježene u istoriji, a čak ni cio jedan vijek kasnije naučnici nisu otkrili šta se i kako se ona tačno dogodila.

30. juna 1908. godine eksplozija je protresla šumu u Sibiru, u blizini rijeke Podkamenaja Tunguska. Ta vatrena lopta veličine 50 do 100 metara zahvatila je šumu i uništila oko 2.000 kvadratnih kilometara tajge, sravnivši sa zemljom oko 80 miliona stabala. Zapisi navode da je prizor eksplozije bio nestvaran, a cijelo nebo je bilo prekriveno vatrom.


Lokalni stanovnici su osjetili toplotu eksplozije, a neke je udar oborio na tlo. Na sreću, područje na kome se dogodila ogromna eksplozija bilo je uglavnom nenastanjeno, tako da nema službenih izvještaja o ljudskim žrtvama. Ali je zato stradalo mnogo životinja. Stotine jelena pretvoreno je u potpuno spaljene lešine.

Velika sibirska eksplozija ili Tunguska eksplozija ostala je najjača ikada zabilježena u istoriji - proizvela je najmanje 185 puta više energije od atomske bombe bačene na Hirošimu. O njenoj jačini govori podatak da su se seizmički potresi osjetili čak do Velike Britanije.

Sto godina kasnije još nije otkriven razlog ove velike eksplozije, a mnogi su uvjereni da se radilo o asteroidu ili kometi.

Područje Tunguske u Sibiru je izolovano mjesto, sa dramatičnim klimatskim uslovima. Ima duge i hladne zime i kratka ljeta, kada se tlo pretvara u blatnjavu močvaru. Zbog toga je pristup izrazito težak, pa je vrlo teško moglo da se provjeri i otkrije šta je bio razlog eksplozije.

Osim toga, ruske vlasti su tada imale veće probleme od naučne znatiželje. U zemlji su rasli politički nemiri, a Prvi svjetski rat i revolucije koje su ga slijedile bili su udaljeni samo par godina tako da je eksplozija pala u drugi plan.

Tek 1927. godine tim ruskih naučnika, pod vođstvom Leonida Kulika, otputovao je u to područje. Kada je stigao u Tungusku, šteta je još bila očigledna, iako je prošlo više od 20 godina.

Njegova teorija je bila da je meteor eksplodirao u atmosferi. Međutim, zbunjivalo ga je nepostojanje udarnog kratera ili bilo kakvih drugih ostataka meteora. Da bi to objasnio, on je naveo da je močvarno tlo previše mekano da bi očuvalo tragove udara, pa su ostaci sigurno negde duboko pod zemljom.

Ruski naučnici su kasnije tvrdili da je u pitanju bila kometa, a ne meteor. Ekspedicija iz 1958. godine je, međutm, otkrila sitne ostatke silikona i magnetita u tlu. Dalje analize su pokazale visok procenat nikla, što je poznata karakteristika meteoritske stijene, piše 100posto.

“Meteorsko objašnjenje” je ipak djelovalo kao tačno, pa je K. Florenski, autor izvještaja iz 1963. godine, bio spreman konačno da stane na kraj raznim fantastičnim teorijama.

Tim naučnika, pod vođstvom Viktora Kvasnjcja iz Nacionalne akademije nauka u Ukrajini, analizirao je 2013. godine mikroskopske uzorke stijena prikupljenih sa mjesta eksplozije 1978. Stijene su bile meteoritskog porekla.

Ključno za ovu analizu bilo je to što su analizirani komadići meteora izvađeni iz sloja treseta iz 1908. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana