Индири Камерић три, Мацићу 10 година затвора за злочине у Броду и Коњицу

Срна
Индири Камерић три, Мацићу 10 година затвора за злочине у Броду и Коњицу

Сарајево - Суд БиХ изрекао је данас првостепену пресуду којом је Индира Камерић осуђена на три године затвора због ратног злочина над српским и бошњачким цивилима на подручју Брода 1992. године.

Суд је прогласио Камерићеву кривом, јер је од априла до октобра 1992. године, као припадник 101. босанско-бродске бригаде Хрватског вијећа одбране, на Стадиону “Полет” и у згради Станице милиције, учествовала у психичком и физичком мучењу и нечовјечном поступању према затвореним цивилима.

Изрицању пресуде присустовали су чланови удружења логораша из Брода који су изразили огорченост због изречене казне.

Суд БиХ потврдио је 18. новембра 2013. године оптужницу која Индиру Камерић терети за кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва.

У оптужници се наводи и да је Камерићева у просторијама зграде Станице милиције и просторијама Стадиона “Полет” у Броду учествовала у физичком и психичком мучењу и нечовјечном поступању према цивилима и ратним заробљеницима. /крај/веб/вј

Мацићу 10 година затвора за злочине у Коњицу

Суд БиХ осудио је данас Ибру Мацића на 10 година затвора за убиство четири старице српске националности у селу Блаце, општина Коњиц, те за злочине почињене над заробљеницима у логору “Мусала”.
Мацић је осуђен да је починио кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва.

Оптужница је теретила Мацића да је као припадник такозване Армије БиХ 13. јуна 1992. године у селу Блаце, општина Коњиц, убио четири старице српске националности, чија тијела никада нису пронађена.

Мацић је осуђен за убиство Ане Куљанин, рођене 1908. године, Данице Куљанин /1910/, Цвије Килибарда /1912/ и Јелке Килибарда /1910/, које је нашао у кући како сједе на кревету и у њих испалио више метака из полуаутоматске пушке.

Тужилаштво БиХ га је теретило да је од априла до октобра 1993. године у просторијама Основне школе /ОШ/ “Мусала” у Коњицу, у којој су били затвореници српске и хрватске националности, учествовао у мучењима, сексуалним злостављањима и нечовјечним поступањима.

Читајући пресуду, судија Даворин Јукић је рекао да је Мацић оптужен да је почетком маја 1993. године нечовјечно поступао према затворенику Петру Петровићу ударавши га дрвеном летвом по ногама и леђима, нанијевши му физичку и психичку бол.

Мацић је оптужен и да је у августу 1993. године на сексуални однос присиљавао четири заробљеника, који су изјавили да им је наређено да се скину голи и стављају један другом полни орган у уста, а онда у анус, након чега је Мацић из ватре извадио запаљену летву и пржио их по гениталијама, док су они вриштали и губили свијест.

У пресуди се наводи да је Мацић у више наврата претукао заробљенике у основној школи “Мусала” Зденка Љаља, Игора Драгића и Горана Никшића, као и Драгутина Пржуља, коме је псовао “усташку мајку” и ударао га пендреком по цијелом тијелу.

Он се терети да је 7. јула 1993. године у вечерњим часовима у просторијама ОШ “Мусала” учествовао у мучењу хрватског заробљеника, који је морао потписати изјаву коју му је дао, након чега му је по тијелу гасио цигарете.

Мацићу је суђено по Кривичном закону СФРЈ јер је злочин почињен у вријеме важења овог закона. Тужилаштво БиХ и окривљени имају право жалбе на ову пресуду.

Мацић је због лошег имовинског стања ослобођен плаћања судског процеса.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана