Indiri Kamerić tri, Maciću 10 godina zatvora za zločine u Brodu i Konjicu

Srna
Indiri Kamerić tri, Maciću 10 godina zatvora za zločine u Brodu i Konjicu

Sarajevo - Sud BiH izrekao je danas prvostepenu presudu kojom je Indira Kamerić osuđena na tri godine zatvora zbog ratnog zločina nad srpskim i bošnjačkim civilima na području Broda 1992. godine.

Sud je proglasio Kamerićevu krivom, jer je od aprila do oktobra 1992. godine, kao pripadnik 101. bosansko-brodske brigade Hrvatskog vijeća odbrane, na Stadionu “Polet” i u zgradi Stanice milicije, učestvovala u psihičkom i fizičkom mučenju i nečovječnom postupanju prema zatvorenim civilima.

Izricanju presude prisustovali su članovi udruženja logoraša iz Broda koji su izrazili ogorčenost zbog izrečene kazne.

Sud BiH potvrdio je 18. novembra 2013. godine optužnicu koja Indiru Kamerić tereti za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

U optužnici se navodi i da je Kamerićeva u prostorijama zgrade Stanice milicije i prostorijama Stadiona “Polet” u Brodu učestvovala u fizičkom i psihičkom mučenju i nečovječnom postupanju prema civilima i ratnim zarobljenicima. /kraj/veb/vj

Maciću 10 godina zatvora za zločine u Konjicu

Sud BiH osudio je danas Ibru Macića na 10 godina zatvora za ubistvo četiri starice srpske nacionalnosti u selu Blace, opština Konjic, te za zločine počinjene nad zarobljenicima u logoru “Musala”.
Macić je osuđen da je počinio krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Optužnica je teretila Macića da je kao pripadnik takozvane Armije BiH 13. juna 1992. godine u selu Blace, opština Konjic, ubio četiri starice srpske nacionalnosti, čija tijela nikada nisu pronađena.

Macić je osuđen za ubistvo Ane Kuljanin, rođene 1908. godine, Danice Kuljanin /1910/, Cvije Kilibarda /1912/ i Jelke Kilibarda /1910/, koje je našao u kući kako sjede na krevetu i u njih ispalio više metaka iz poluautomatske puške.

Tužilaštvo BiH ga je teretilo da je od aprila do oktobra 1993. godine u prostorijama Osnovne škole /OŠ/ “Musala” u Konjicu, u kojoj su bili zatvorenici srpske i hrvatske nacionalnosti, učestvovao u mučenjima, seksualnim zlostavljanjima i nečovječnim postupanjima.

Čitajući presudu, sudija Davorin Jukić je rekao da je Macić optužen da je početkom maja 1993. godine nečovječno postupao prema zatvoreniku Petru Petroviću udaravši ga drvenom letvom po nogama i leđima, nanijevši mu fizičku i psihičku bol.

Macić je optužen i da je u avgustu 1993. godine na seksualni odnos prisiljavao četiri zarobljenika, koji su izjavili da im je naređeno da se skinu goli i stavljaju jedan drugom polni organ u usta, a onda u anus, nakon čega je Macić iz vatre izvadio zapaljenu letvu i pržio ih po genitalijama, dok su oni vrištali i gubili svijest.

U presudi se navodi da je Macić u više navrata pretukao zarobljenike u osnovnoj školi “Musala” Zdenka Ljalja, Igora Dragića i Gorana Nikšića, kao i Dragutina Pržulja, kome je psovao “ustašku majku” i udarao ga pendrekom po cijelom tijelu.

On se tereti da je 7. jula 1993. godine u večernjim časovima u prostorijama OŠ “Musala” učestvovao u mučenju hrvatskog zarobljenika, koji je morao potpisati izjavu koju mu je dao, nakon čega mu je po tijelu gasio cigarete.

Maciću je suđeno po Krivičnom zakonu SFRJ jer je zločin počinjen u vrijeme važenja ovog zakona. Tužilaštvo BiH i okrivljeni imaju pravo žalbe na ovu presudu.

Macić je zbog lošeg imovinskog stanja oslobođen plaćanja sudskog procesa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana