Dodik Bez dijaloga BiH neodrživa VIDEO

Srna
Dodik Bez dijaloga BiH neodrživa VIDEO

Sarajevo - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da Republika Srpska i srpski narod nisu zadovoljni statusom u BiH i naglasio da BiH nije politički održiva.

"Ja sam političar i vodim računa da ništa što radim ne dovede do nasilja. Stvari u Republici Srpskoj i BiH moraju da se rješavaju dijalogom", istakao je Dodik.


On je večeras za "Fejs TV" izjavio da BiH ne može u političkom smislu da preživi, ali da nije jedini koji o tome govori.

"Ako i bude nekad nekog razlaza, onda to mora da ide na miran način, bez prijetnji. Uvijek sam govorio da sam za izvorni Dejtonski sporazum i to je sasvim legitimna politička pozicija u kojoj i Dejton i Ustav moraju da se poštuju. Legitimna je stvar da se Srbi, Bošnjaci i Hrvati u BiH dogovoraju bez uticaja stranaca", naglasio je Dodik.

On je istakao da se sva otvorena pitanja moraju rješavati dijalogom.

"Definitivno mislimo da treba riješiti pitanje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, pitanje rada Suda i Tužilaštva BiH koji nemaju ustavnu osnovu, i za to nam je potreban novi dogovor", poručio je predsjednik Republike Srpske.

Dodik smatra da je sasvim vidljivo da je politički bošnjački krug u Sarajevu veoma politizovao Sud i Tužilaštvo BiH, te da i tu činjenicu treba staviti na dnevni red.

Prema njegovim riječima, ako se ne može postići unutrašnji dogovor u BiH, onda treba pokušati miran proces koji nikom neće smetati, a obezbijediće trajan mir.

"Apsolutno je jasno da bilo kakvi žestoki procesi sada nisu dobri. Ja nisam avanturista, niti želim da Srpsku uvedem u avanturu, ali to ne znači da Republika Srpska nema svoj politički stav i da ne promišlja svoju budućnost", naglasio je predsjednik Srpske.

On je pomenuo i unutrašnje probleme među Bošnjacima, te istakao da ni Srbi ni Hrvati nisu zadovoljni stausom u BiH, tako da "BiH, izgleda, sada najviše odgovara strancima koji se ovdje vježbaju i ništa više".

"Mogu da razumijem ljubav prema BiH koju Bošnjaci imaju, ali ja sam tu neutralan. Međutim, ta ljubav ne može nikome da bude nametnuta. Funkcionalna BiH može da bude prihvatljiva i bez ljubavi, ali mi ne možemo da volimo neku fikciju. Mi jednostavno ne prihvatamo ničije želje za dominacijom ili majorizacijom, i zbog toga niko ne treba da se ljuti", ističe Dodik.

On kaže da je bošnjački narod dobar, radan i pošten, ali da ne zaslužuje političku elitu koju ima u Sarajevu, koja mu sije iluziju i koja ga ne vodi ka realnosti boljeg života.

"Ovakva BiH nije logična i zato se zalažem za dijlog koji će obezbijediti mir. Zašto ne bi bio legitiman naš zahtjev da se BiH demilitarizuje?", upitao je Dodik.

Dodik je rekao da secesija Republike Srpske nije na dnevnom redu.

"O referendumu o otcjepljenju Republike Srpske razgovarao sam sa nekim važnim zvaničnicima. Referendum, kao i bilo koja aktivnost u vezi sa secesijom Srpske nisu na dnevnom redu i to savršeno dobro znaju svi koji napadaju mene i Republiku Srpsku", rekao je Dodik.

Govoreći o srpsko-bošnjačkim i srpsko-hrvatskim odnosima u BiH, Dodik je rekao da je dobro da Srbi i Bošnjaci imaju dobre odnose, ali da smatra da odnosi Srba i Hrvata u BiH ne smiju da budu na uštrb Bošnjaka.

"Mi Srbi nemamo baš razloga da budemo bjanko povjerljivi prema Bošnjacima, pogotovo imajući u vidu priču o memorandumu o napuštanju Jugoslavije, kao i nelegitimnom referendumu o izlasku BiH iz te Jugoslavije", rekao je Dodik.

On ističe da bi to možda i otišlo u zaborav da bošnjački član Predsjedništva BiH i lider SDA Bakir Izetbegović, kao i njegov otac Alija, nije pokušao, sada iz Vijećnice, a ne iz parlamenta, da govori u ime BiH u kojoj nisu svi okupljeni.

Dodik je naglasio da Bakir Izetbegović, kao ni njegov otac, ne mogu odlučivati u ime srpskog naroda i da takvi odnosi među Srbima i Bošnjacima ne mogu da budu dobri.

"Neću odustati da kao predsjednik Republike predstavljam i branim Republiku Srpsku", poručio je Dodik.

Dodik: Ekonomski okvir za BiH nikad nije dogovoren

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se u BiH nikad nije dogovorilo šta bi to moglo da bude ekonomski okvir za BiH i istakao da nije imao adekvatnog sagovornika o tim temama. "Nismo smjeli mnogo toga uraditi, morali smo da zaštitimo svoju proizvodnju. Sve što smo predlagali da bi zaštitili ekonomski prostor koji se zove BiH nikada nismo sjeli i o tome razgovarali. Nema adekvatnog sagovornika o ovim temama", naglasio je Dodik.

On tvrdi da je uvijek naišao na zatvorena vrata kod političara u Sarajevu koji su, i ako im se nešto svidi, prvo trčali u ambasade, koje su to odbijale.

Dodik je za Fejs TV najavio da će Srpska u 10 opština izdvojiti po 20-30 miliona KM i napraviti desetak fabrika, iako se Međunarodni monetarni fond /MMF/ protivi tome da država pravi fabrike.

On je istakao da je MMF u BiH nametao određena rješenja među kojima je i ubrzana privatizacija.

"Srbi, Hrvati i Bošnjaci zatečeni su zahtjevom da u najgorem trenutku, tri godine poslije rata, bude sprovedena ubrzana privatizacija, koja je bila lopovska i špekulativna. Ta privatizacija je smanjila našu privrednu aktivnost", rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, MMF i Svjetska banka tada su tražili hitnu privatizaciju svega i svačega, čime je uništena privredna baza. "Dali smo raznim špekulantima i lopovima da kupuju po 10-15 firmi na način koji nije mogao da poluči nikakav rezultat. Umjesto da se išlo postepeno dobili smo pljačkašku i veoma lošu privatizaciju u cijelom regionu", tvrdi Dodik.

Govoreći o budžetu Republike Srpske, on je naglasio da je cilj da se on iz realnog sektora puni 35 odsto.

"Bidžet Republike Srpske je u vremenu kada sam ja bio predsjednik Vlade ili predsjednik Srpske povećan nekoliko puta. Kada sam prvi put došao na čelo Vlade budžet je bio 280 miliona, a danas je 3,1 milijarde. Domaći proizvod tada je bio 1,4 milijarde, a danas je 9,5 milijardi", podsjetio je Dodik.

On je ocijenio da je remek djelo to što je Republika Srpska, u uslovima u kojima je egzistirala sve ovo vrijeme, očuvana i što ima ovaj nivo nadležnosti i ekonomskih aktivnosti.

Prema njegovim riječima, BiH ima podanike u zajedničkim institucijama koji samo čekaju šta će im reći u zapadnim ambasadama šta smiju, a šta ne smiju da urade.

"Imate ljude koji su spremni da izvrašavaju samo ono što strane ambasade naruče da se radi. Najčešće imate analitičare koji su pobornici politike zapadnih ambasada, jer ih oni plaćaju", istakao je Dodik.

On je upitao kako je moguće da BiH bude uspješna zemlja kada njome rukovode stranci koji se ovdje vježbaju.

Dodik je najavio da će Republika Srpska da donese zakon da nevladine organizacije moraju da prođu određenu proceduru u javnosti, što podrazumijeva da će morati da prijavljuju svoje aktivnosti i izvore sredstava.

"Nevladine organizacije obično u BiH rade na bazi prikupljenih sredstava od vlada dugih zemalja, a nazivaju se nevladine organizacije. Zar je moguće da ovdje nema neki odbrambeni mehanizam u tom pogledu. Država je živi organizam i mora da donosi mjere koje će da je brane", naglasio je Dodik.

Stabilna i jaka Srbija odgovara i Srpskoj

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je Srbija danas jedan od najvažnijih faktora stabilnosti u regionu, a da je njen premijer Aleksandar Vučić pozicioniran kao lider od koga EU i međunarodni faktori i velike sile upravo očekuju da doprinese toj stabilnosti.
Dodik je rekao da i Srpskoj odgovaraju stabilizacija i mir.

"I Srbija nama takva odgovara. Stabilna i jaka Srbija, i ekonomski i politički, pa i bezbjednosno, jeste ono što mi želimo da vidimo. Mi nemamo nijedan problem da podržimo ono što vidimo i u Srbiji i kod Vučića. Podrška Vučiću kod nas nije upitna", istakao je Dodik, odgovarajući na pitanje da li će podržati Vučića na predsjedničkim izborima u Srbiji.

On je naglasio da nikada nije imao bolje odnose sa Vučićem, a da je još važnije to što Srpska i Srbija imaju sve bolje odnose i saradnju.

"O referendumu jesmo imali različite pozicije, ali nismo prestali da razgovaramo. Potvrda dejtonske strukture i teritorijalnog integriteta BiH za nas nije upitna i ona je sasvim logična", rekao je Dodik večeras za Fejs TV.

Dodik, koji je i predsjednik SNSD-a, podsjetio je na Vučićeve riječi da će poštivati sve što se u BiH dogovori, ali bez majorizacije bilo koga.

Komentarišući izjavu ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića da je "Dodik persona non grata u Srbiji", predsjednik Srpske je rekao da njegova jačina proizilazi, kao i kod svakog demokratski izabranog predsjednika, iz izbora i izbornog rezultata, odnosno volje građana.

"Iza mene u posljednjih 10 godina uvijek stoji izborna pobjeda, i na opštim, i na lokalnim izborima. Ja svoj legitimitet ne moram da dokazujem. Vjerujem da ćemo i na narednim opštim izborima pobijediti", poručuje Dodik.

Kabinet Predsjednika Srpske nije štab za rušenje Vučića

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odbacio je večeras kao netačne i zlonamjerne tvrdnje da je njegov kabinet bio štab za rušenje premijera Srbije Aleksandra Vučića.
Dodik kaže da je riječ o insinuacijama i tvrdnjama, koje su, kako je naveo, budalaština i nešto što je neozbiljno, netačno, preambiciozno i nefer.

On je odbacio tvrdnje ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića da iza svega stoji savjetnik predsjednika Republike Srpske Pero Simić.

"Pero Simić je dobar čovjek i službenik. Ako se nekome ne sviđa, to je njegov problem", poručio je Dodik za Fejs TV.

Dodik je rekao da je "Mektić univerzalan primjerak za političku šegu".

"Riječ je o najvidljivijem primjeru šegačenja, ma od koga to dolazilo, pa makar i od ministra bezbjednosti BiH", rekao je Dodik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana