Додик Без дијалога БиХ неодржива VIDEO

Срна
Додик Без дијалога БиХ неодржива VIDEO

Сарајево - Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је да Република Српска и српски народ нису задовољни статусом у БиХ и нагласио да БиХ није политички одржива.

"Ја сам политичар и водим рачуна да ништа што радим не доведе до насиља. Ствари у Републици Српској и БиХ морају да се рјешавају дијалогом", истакао је Додик.


Он је вечерас за "Фејс ТВ" изјавио да БиХ не може у политичком смислу да преживи, али да није једини који о томе говори.

"Ако и буде некад неког разлаза, онда то мора да иде на миран начин, без пријетњи. Увијек сам говорио да сам за изворни Дејтонски споразум и то је сасвим легитимна политичка позиција у којој и Дејтон и Устав морају да се поштују. Легитимна је ствар да се Срби, Бошњаци и Хрвати у БиХ договорају без утицаја странаца", нагласио је Додик.

Он је истакао да се сва отворена питања морају рјешавати дијалогом.

"Дефинитивно мислимо да треба ријешити питање страних судија у Уставном суду БиХ, питање рада Суда и Тужилаштва БиХ који немају уставну основу, и за то нам је потребан нови договор", поручио је предсједник Републике Српске.

Додик сматра да је сасвим видљиво да је политички бошњачки круг у Сарајеву веома политизовао Суд и Тужилаштво БиХ, те да и ту чињеницу треба ставити на дневни ред.

Према његовим ријечима, ако се не може постићи унутрашњи договор у БиХ, онда треба покушати миран процес који ником неће сметати, а обезбиједиће трајан мир.

"Апсолутно је јасно да било какви жестоки процеси сада нису добри. Ја нисам авантуриста, нити желим да Српску уведем у авантуру, али то не значи да Република Српска нема свој политички став и да не промишља своју будућност", нагласио је предсједник Српске.

Он је поменуо и унутрашње проблеме међу Бошњацима, те истакао да ни Срби ни Хрвати нису задовољни стаусом у БиХ, тако да "БиХ, изгледа, сада највише одговара странцима који се овдје вјежбају и ништа више".

"Могу да разумијем љубав према БиХ коју Бошњаци имају, али ја сам ту неутралан. Међутим, та љубав не може никоме да буде наметнута. Функционална БиХ може да буде прихватљива и без љубави, али ми не можемо да волимо неку фикцију. Ми једноставно не прихватамо ничије жеље за доминацијом или мајоризацијом, и због тога нико не треба да се љути", истиче Додик.

Он каже да је бошњачки народ добар, радан и поштен, али да не заслужује политичку елиту коју има у Сарајеву, која му сије илузију и која га не води ка реалности бољег живота.

"Оваква БиХ није логична и зато се залажем за дијлог који ће обезбиједити мир. Зашто не би био легитиман наш захтјев да се БиХ демилитаризује?", упитао је Додик.

Додик је рекао да сецесија Републике Српске није на дневном реду.

"О референдуму о отцјепљењу Републике Српске разговарао сам са неким важним званичницима. Референдум, као и било која активност у вези са сецесијом Српске нису на дневном реду и то савршено добро знају сви који нападају мене и Републику Српску", рекао је Додик.

Говорећи о српско-бошњачким и српско-хрватским односима у БиХ, Додик је рекао да је добро да Срби и Бошњаци имају добре односе, али да сматра да односи Срба и Хрвата у БиХ не смију да буду на уштрб Бошњака.

"Ми Срби немамо баш разлога да будемо бјанко повјерљиви према Бошњацима, поготово имајући у виду причу о меморандуму о напуштању Југославије, као и нелегитимном референдуму о изласку БиХ из те Југославије", рекао је Додик.

Он истиче да би то можда и отишло у заборав да бошњачки члан Предсједништва БиХ и лидер СДА Бакир Изетбеговић, као и његов отац Алија, није покушао, сада из Вијећнице, а не из парламента, да говори у име БиХ у којој нису сви окупљени.

Додик је нагласио да Бакир Изетбеговић, као ни његов отац, не могу одлучивати у име српског народа и да такви односи међу Србима и Бошњацима не могу да буду добри.

"Нећу одустати да као предсједник Републике представљам и браним Републику Српску", поручио је Додик.

Додик: Економски оквир за БиХ никад није договорен

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се у БиХ никад није договорило шта би то могло да буде економски оквир за БиХ и истакао да није имао адекватног саговорника о тим темама. "Нисмо смјели много тога урадити, морали смо да заштитимо своју производњу. Све што смо предлагали да би заштитили економски простор који се зове БиХ никада нисмо сјели и о томе разговарали. Нема адекватног саговорника о овим темама", нагласио је Додик.

Он тврди да је увијек наишао на затворена врата код политичара у Сарајеву који су, и ако им се нешто свиди, прво трчали у амбасаде, које су то одбијале.

Додик је за Фејс ТВ најавио да ће Српска у 10 општина издвојити по 20-30 милиона КМ и направити десетак фабрика, иако се Међународни монетарни фонд /ММФ/ противи томе да држава прави фабрике.

Он је истакао да је ММФ у БиХ наметао одређена рјешења међу којима је и убрзана приватизација.

"Срби, Хрвати и Бошњаци затечени су захтјевом да у најгорем тренутку, три године послије рата, буде спроведена убрзана приватизација, која је била лоповска и шпекулативна. Та приватизација је смањила нашу привредну активност", рекао је Додик.

Према његовим ријечима, ММФ и Свјетска банка тада су тражили хитну приватизацију свега и свачега, чиме је уништена привредна база. "Дали смо разним шпекулантима и лоповима да купују по 10-15 фирми на начин који није могао да получи никакав резултат. Умјесто да се ишло постепено добили смо пљачкашку и веома лошу приватизацију у цијелом региону", тврди Додик.

Говорећи о буџету Републике Српске, он је нагласио да је циљ да се он из реалног сектора пуни 35 одсто.

"Биџет Републике Српске је у времену када сам ја био предсједник Владе или предсједник Српске повећан неколико пута. Када сам први пут дошао на чело Владе буџет је био 280 милиона, а данас је 3,1 милијарде. Домаћи производ тада је био 1,4 милијарде, а данас је 9,5 милијарди", подсјетио је Додик.

Он је оцијенио да је ремек дјело то што је Република Српска, у условима у којима је егзистирала све ово вријеме, очувана и што има овај ниво надлежности и економских активности.

Према његовим ријечима, БиХ има поданике у заједничким институцијама који само чекају шта ће им рећи у западним амбасадама шта смију, а шта не смију да ураде.

"Имате људе који су спремни да изврашавају само оно што стране амбасаде наруче да се ради. Најчешће имате аналитичаре који су поборници политике западних амбасада, јер их они плаћају", истакао је Додик.

Он је упитао како је могуће да БиХ буде успјешна земља када њоме руководе странци који се овдје вјежбају.

Додик је најавио да ће Република Српска да донесе закон да невладине организације морају да прођу одређену процедуру у јавности, што подразумијева да ће морати да пријављују своје активности и изворе средстава.

"Невладине организације обично у БиХ раде на бази прикупљених средстава од влада дугих земаља, а називају се невладине организације. Зар је могуће да овдје нема неки одбрамбени механизам у том погледу. Држава је живи организам и мора да доноси мјере које ће да је бране", нагласио је Додик.

Стабилна и јака Србија одговара и Српској

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Србија данас један од најважнијих фактора стабилности у региону, а да је њен премијер Александар Вучић позициониран као лидер од кога ЕУ и међународни фактори и велике силе управо очекују да допринесе тој стабилности.
Додик је рекао да и Српској одговарају стабилизација и мир.

"И Србија нама таква одговара. Стабилна и јака Србија, и економски и политички, па и безбједносно, јесте оно што ми желимо да видимо. Ми немамо ниједан проблем да подржимо оно што видимо и у Србији и код Вучића. Подршка Вучићу код нас није упитна", истакао је Додик, одговарајући на питање да ли ће подржати Вучића на предсједничким изборима у Србији.

Он је нагласио да никада није имао боље односе са Вучићем, а да је још важније то што Српска и Србија имају све боље односе и сарадњу.

"О референдуму јесмо имали различите позиције, али нисмо престали да разговарамо. Потврда дејтонске структуре и територијалног интегритета БиХ за нас није упитна и она је сасвим логична", рекао је Додик вечерас за Фејс ТВ.

Додик, који је и предсједник СНСД-а, подсјетио је на Вучићеве ријечи да ће поштивати све што се у БиХ договори, али без мајоризације било кога.

Коментаришући изјаву министра безбједности БиХ Драгана Мектића да је "Додик персона нон грата у Србији", предсједник Српске је рекао да његова јачина произилази, као и код сваког демократски изабраног предсједника, из избора и изборног резултата, односно воље грађана.

"Иза мене у посљедњих 10 година увијек стоји изборна побједа, и на општим, и на локалним изборима. Ја свој легитимитет не морам да доказујем. Вјерујем да ћемо и на наредним општим изборима побиједити", поручује Додик.

Кабинет Предсједника Српске није штаб за рушење Вучића

Предсједник Републике Српске Милорад Додик одбацио је вечерас као нетачне и злонамјерне тврдње да је његов кабинет био штаб за рушење премијера Србије Александра Вучића.
Додик каже да је ријеч о инсинуацијама и тврдњама, које су, како је навео, будалаштина и нешто што је неозбиљно, нетачно, преамбициозно и нефер.

Он је одбацио тврдње министра безбједности БиХ Драгана Мектића да иза свега стоји савјетник предсједника Републике Српске Перо Симић.

"Перо Симић је добар човјек и службеник. Ако се некоме не свиђа, то је његов проблем", поручио је Додик за Фејс ТВ.

Додик је рекао да је "Мектић универзалан примјерак за политичку шегу".

"Ријеч је о највидљивијем примјеру шегачења, ма од кога то долазило, па макар и од министра безбједности БиХ", рекао је Додик.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана