Заев окренуо плочу, прије три мјесеца био неутралан око КиМ

Срна
Заев окренуо плочу, прије три мјесеца био неутралан око КиМ

Скопље - Македонска влада саопштила је да ће приликом одлучивања о чланству Косова у УНЕСКО узети у обзир ставове већине земаља Европске уније.

Влада је то саопштила иако премијер Зоран Заев прије само три и по мјесеца у ексклузивном интервјуу за српску Прву телевизију изјавио да ће Скопље приликом гласања бити неутрално.  

Влада Заева данас је, међутим, саопштила да "развија пријатељске односе са свим сусједним земљама", да у случају отворених питања "води политику добросусједске и регионалне сарадње", али да ће, што се тиче гласања за чланство Косова у УНЕСКО "узети у обзир ставове већине земаља Европске уније".

Премијер Македоније Зоран Заев изјавио је почетком маја да ће Македонија приликом наредног гласања о чланству Косова у УНЕСКО бити неутрална.

На питање Прве телевизије како ће Македонија гласати приликом будућег изјашњавања о пријему Косова у Унеско, Заев је кратко одговорио:

"Неутрално".

Заев је тада такође изјавио да жели да гледа у будућност и да је спреман да повуче своје "претјеране" изјаве, које је дао на рачун власти у Србији.

Македонска влада је још 2008. донела одлуку да та бивша југословенска република подржи самосталност Косова, чиме је потврдила ранију одлуку македонског парламента.

Раније данас, македонска агенција "Макфакс" јавила је да је Влада Македоније припремила предлог за подршку учлањењу Косова у УНЕСКО и оцијенила да је то један од разлога што је Министарство иностраних послова Србије повукло особље амбасаде из Скопља на хитне консултације у Београд.

Македонска агенција, позивајући се на неименоване изворе, наводи да је званични Београд имао информације да ће Македонија бити предлагач за гласање за улазак Косова у УНЕСКО, односно да ће то предложити као тачку дневног реда.

Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је да су запослени у Амбасади Србије у Македонији повучени на консултације након што је од надлежних обавијештајних органа "добијено довољно доказа о веома офанзивном дјеловању против органа и институција Србије".

Навео је да је за ту одлуку било неколико разлога, али да су "надлежни органи" установили то и представили и њему и Влади Србије доказе о таквом дјеловању.

Он није хтио да износи детаље, али је истакао да Србија жели да има добре односе са Македонијом, али и да мора да се припреми и прилагоди новим околностима.

"Наше је да наши људи буду припремљени и спремни. Биће неких промена у нашем особљу и да заштитимо пријатељство наше са Македонцима, а и како да се понашамо у новом окружењу", рекао је Вучић.

Много је шпекулација и мислим да ће у наредних 10 дана све бити много јасније

"Ми ћемо своје интересе да заштимо И градићемо добре односе са Скопљем", рекао је председник на питање да ли криза у односима са Македонијом има везе са чланством Косова у УНЕСКО, и додао:

"Али, како бих вам рекао... Ти односи ће морати да буду засновани на узајмном поштовању. Да ли ће Албанци да уврсте Косово на дневни ред скупштине УНЕСКО... Наш је посао да заштитимо интересе Србије, а да при том не нарушимо интересе дургих земаља", рекао је предсједник.

Указао је да ту, међутим, има мјешања неких других сила:

"Има мешања неких других сила. Наше је да умемо да одговоримо и да умемо да заштитимо наше деловање од утицаја спољних фактора ...", рекао је предсједник.

Упитан да ли мисли на Русију, одговорио је: "Нисам помислио на Русију".

Предсједник је поновио да ће Србија наставити да развија пријатељске односе са Македонијом.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана