Srpske firme ostale bez imovine, a Hrvatska sad traži i naknadu pred Sudom u Beogradu?

Srna
Srpske firme ostale bez imovine, a Hrvatska sad traži i naknadu pred Sudom u Beogradu?

Beograd - Srpske firme ne samo da gube sporove za vraćanje imovine u Hrvatskoj koju im je ova država praktično konfiskovala, nego je Zagreb počeo da pokreće i postupke za prinudnu naplatu astronomskih naknada za sudske troškove, i to pred srpskim sudovima.

Kako navode beogradske “Večernje novosti”, u Privredni sud u Beogradu stigli su ”pilot” zahtjevi za prinudnu naplatu su pokrenuti protiv “Jugobanke”, koja u Hrvatskoj vodi najmanje dvadesetak sporova.

U vezi sa prinudnom naplatom troškova zatraženo je mišljenje Ministarstva pravde Srbije, koje je odgovorilo da ne postoji smetnja za priznanje sudske odluke Hrvatske. 

Iznos ovih izvršenja za sudske troškove ide od 3.000 do više desetina hiljada evra, navode “Novosti”. 

U međuvremeneu Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbio je dvije predstavke srpskih firmi “Mladost turist” i “Investbanka”, koje potražuju imovinu u Hrvatskoj. 

Kao obrazloženje Sud u Strazburu je naveo da Hrvatska u vrijeme konfiskovanja imovine, 1992. godine, nije bila potpisnica Konvencije o ljudskim pravima, nego ju je potpisala tek 1997. godine. 

Sud je prihvatio i stav hrvatskog pravosuđa da se Sporazum o sukcesiji ne može sprovesti automatski, bez zaključenja sporazuma Hrvatske i Srbije. 

Advokat Ivan Simić, savjetnik za praćenje postupaka, rekao je da je ovakvom sudskom odlukom imovinsko-pravno pitanje izmješteno na teren politike. 

“Pravno nasilje koje je Hrvatska sprovela nad imovinom preduzeća i banaka iz Srbije sprovedeno je na perfidan i suptilan način, a naročito začuđuje nespremnost Evropskog suda da to nasilje prepozna i o njemu se konkretno izjasni na bilo koji način, već u 'pilot' odluci tražioca pravne zaštite upućuje na buduću neizvesnu činjenicu zaključenja bilateralnog sporazuma između Srbije i Hrvatske”, naveo je Simić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana