Nelegalni objekti još uvijek na ledu

Danijela Stokanić
Nelegalni objekti još uvijek na ledu

Banjaluka - U većini gradova i opština u Republici Srpskoj još se ne preduzimaju nikakve mjere protiv vlasnika nelegalnih objekata, a predstavnici lokalnih zajednica čekaju instrukcije Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o daljim koracima.

Posljednjeg dana 2016. godine istekao je rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, kojih je prema procjenama Ministarstva u RS bilo oko 80.000. Tek za polovinu njih podnesen je zahtjev za ozakonjenje. Iako je prošlo pet mjeseci od isteka roka za legalizaciju, sudbina divljih objekata i dalje nije poznata. U Ministarstvu za prostorno uređenje kazali su da pripremaju prijedlog izmjena Zakona o uređenju prostora i građenju RS, a u tom postupku trebalo bi da se iskristališe šta čeka građevine za koje nije podnesen zahtjev za legalizaciju.

U Ministarstvu navode da bi prijedlog ovog zakona, prema programu rada Narodne skupštine RS, pred poslanicima trebalo da se nađe u četvrtom kvartalu ove godine. Pored toga, nadležni ne kriju nezadovoljstvo što uprkos brojnim olakšicama, kako u pogledu obima obavezne dokumentacije, tako i u pogledu cijene, mnogi vlasnici nisu predali zahtjev za legalizaciju.

- Prvobitnim zakonom bilo je propisano da građani plaćaju jedinstvenu naknadu za legalizaciju, koja je bila izuzetno povoljna i čija visina je zavisila od veličine objekta - rekli su u Ministarstvu, dodajući da je bilo dovoljno da vlasnici bespravno sagrađenih objekata do kraja godine podnesu samo zahtjev, a da se propisana dokumentacija i dokazi pribavljaju u toku postupka.

- Međutim, ni to nije dalo rezultate koje smo očekivali - naglasili su Ministarstvu.

Iako se mogu pohvaliti sa najviše podnesenih zahtjeva za legalizaciju u odnosu na broj bespravno izgrađenih objekata, u Gradskoj upravi Banjaluka ističu da bi bilo dobro vlasnicima dati još jednu priliku za legalizaciju.

- Rušenja nelegalnih objekata na području Banjaluke još nije bilo. Međutim, vlasnici takvih objekata u budućnosti mogu imati problema, posebno kad su u pitanju komšijski sporovi - rekli su u Gradskoj upravi Banjaluka.

Rušenja bespravno izgrađenih objekata još nije bilo ni na području Kozarske Dubice, gdje je u odnosu na broj bespravno izgrađenih objekata zahtjeve za legalizaciju podnijelo nešto  više od tri odsto vlasnika. Prema riječima načelnika ove opštine Radenka Reljića, nadležne službe, kao i u većini dijelova Srpske, čekaju da vide šta će uraditi druge lokalne zajednice.

Čekaju novu šansu

Među brojnim građanima koji čekaju novu šansu za legalizaciju svojih građevina je i Banjalučanin Milenko Svjetlanović. On, kako kaže, zbog poslovnih obaveza lani nije stigao da preda zahtjev za legalizaciju.

- Pribavio sam svu dokumentaciju i taman kad je trebalo da predam zahtjev, u decembru prošle godine, slovenačka firma za koju radim poslala me je na teren u Njemačku. Slagao bih kad bih sada rekao da me nije strah da ću ostati bez kuće, zbog koje sam se mnogo čega u životu odrekao - rekao je Svjetlanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana