Klima-uređaji spas od visokih temperatura

Jasmina Perišić
Klima-uređaji spas od visokih temperatura

Banjaluka - Sa vrelim ljetnim danima porasla je potražnja za klima-uređajima pa prodavci i serviseri imaju pune ruke posla.

Nije mali broj onih koji su do sada izbjegavali nabavku ovih uređaja, ali su prethodnih dana promijenili mišljenje.

- Ugradio sam klimu prije dva dana i bukvalno lakše dišem. Do sada sam bio njen žestoki protivnik. Ni sam ne znam iz kojih razloga sam je izbjegavao, ali sam definitivno promijenio mišljenje. Zamračim prozore, naštimam klimu na prijatnih 23 stepena i ne razmišljam da je napolju 40 stepeni - kaže penzioner iz Borika Miloš Marković.

U prodavnicama i servisima ističu da prodaja klima ide veoma dobro, kao i da je mnogo više onih koji traže čišćenje i servisiranje uređaja.

- Interesantno je što se mali broj građana odlučuje da klimu kupi u periodu od januara do aprila kada su jeftinije 10 odsto. Kao da svi čekaju ljeto i vrućine, tačnije posljednji čas za kupovinu, ali i čišćenje ovih uređaja. Ove tropske vrućine nagnale su i one najokorelije protivnike klima da ih nabave - rekao je menadžer preduzeća "Elektromont" Siniša Dostanić.

Ističe da kupci za najjeftiniju klimu treba da izdvoje 580 KM.

- U tu cijenu je uračunata i ugradnja. Najskuplja klima u prodaji trenutno je inverterska klima proizvođača "Daikin" i ona košta 5.500 KM - kazao je Dostanić.

On je građanima, koji već imaju klime u svojim domovima, poručio da ih najmanje jednom godišnje očiste od nakupljene prašine, zbog bakterija i gljivica, a to ih košta 30 KM.

U preduzeću "Termo klima" ističu da su u posljednje vrijeme jako tražene inverter klime, koje su dvostruko korisne, jer pored hlađenja u vrelim danima mogu i da zagriju prostoriju kada je napolju -15 stepeni Celzijusa.

- To su klime koje propisuje Evropska unija, imaju uštedu električne energije i nisu bučne. Najjeftinija košta 690 KM, dok je najskuplja 1.598 KM i ona može da hladi i grije prostor do 150 kvadrata. Ugradnja se kreće od 100 do 150 KM, zavisno od visine objekta. Dnevno nam se obrati dvadesetak građana koji su zainteresovani za čišćenje ili kupovinu i ugradnju klima-uređaja - istakla je Željka Rolih iz ovog preduzeća.

Ona je dodala da je na zapadu dozvoljena prodaja isključivo inverterskih klima-uređaja te da bi uskoro taj zakon trebalo da bude sproveden i kod nas.

- Inverterska prilikom paljenja troši 1,2 kilovata struje, ali kako postiže željenu temperaturu, ta potrošnja se smanjuje i do 0,8 kilovata - objasnila je Rolih.

Zdravlje

Nečisti klima-uređaji i velike temperaturne razlike mogu da izazovu ozbiljne posljedice po zdravlje. Stručnjaci savjetuju da razlika između unutrašnje i spoljne temperature ne smije biti veća od pet do sedam stepeni. Tegobe koje se javljaju prilikom udisanja klimatizovanog vazduha iz zapuštenog uređaja za rashlađivanje su nadraženost sluznice očiju, nosa i grla, osjećaj suvoće grla, kašalj, svrab, glavobolja i zamor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana