Banjaluka: Pod lupom rad službenika Gradske uprave

Vesna Popović
Banjaluka: Pod lupom rad službenika Gradske uprave

Banjaluka - Gradonačelnik Slobodan Gavranović je naredio reviziju rada zaposlenih u Odjeljenju za prostorno uređenje, jer je nezadovoljan stepenom rješavanja zaprimljenih predmeta.

Gavranović kaže da je dosadašnji rad zaposlenih u ovom odjeljenju, na čijem se čelu nalazi Mira Sofilj, koja je kadar DNS-a, odavao utisak nefunkcionalnosti.

- Formirao sam tim koji će provjeriti rad svakog izvršioca i pregledati sve neriješene predmete kako bismo utvrdili zbog čega je tako i otkada ti predmeti datiraju. Kod onih kod kojih se ustanovi neefikasan rad biće pokrenuto pitanje odgovornosti - rekao je Gavranović.

Naglasio je da će u ovom odjeljenju doći i do organizacionih promjena.

- Godinama imaju određen broj neriješenih predmeta, a veliki broj je vezan za legalizaciju. Nisu rješavani jedno vrijeme jer je bila diskutabilna primjena odluke koja je osporena pred Ustavnim sudom, a kasnije i poništena. Zatim smo dobili i novi zakon na nivou RS. Nije problem što imate pet ili šest hiljada neriješenih predmeta, ako za njih znate da ih niste mogli riješiti. Ali kada su stvoreni uslovi za njihovo rješavanje, nema razloga za zastoj - precizirao je Gavranović.

Po završetku revizije, kaže Gavranović, obratiće se i investitorima, jer problem nije samo u administraciji. 

- Mnogi predaju nekompletnu dokumentaciju i misle da su podnošenjem zahtjeva riješili svoj problem. Administracija je kriva što toleriše i trpi razvlačenje ili kupovinu vremena investitora za pribavljanje dokumentacije. U međuvremenu se to u Gradskoj upravi vodi kao neriješen predmet. Prvo ćemo utvrditi odgovornost administracije. Nakon toga će referent koji je dobio nekompletan zahtjev postupiti u skladu sa zakonom koji kaže da se on mora odbaciti i onda neće investitor moći reći da čeka dozvolu dvije godine. On, u stvari, čeka dvije godine sebe, da riješi svoje probleme, a navodna adresa za nerad je administracija - rekao je Gavranović.

U Odjeljenju za prostorno uređenje od 1. januara do 31. maja primljeno je 206 zahtjeva za izdavanje odobrenja za građenje, a izdato 45 takvih odobrenja.

- Zahtjevi se odnose na objekte svih namjena, infrastrukturne, javne, pomoćne, privremene, stambene, poslovne, proizvodne, kolektivne i druge - objasnili su u odjeljenju.

Predmeti

U 2013. godini je registrovano 12.035 predmeta, a od tog broja u istoj godini primljeno je 4.783. Iz 2012. godine preneseno je 3.422 predmeta, 3.772 od 1. januara 2007. do 31. decembra 2011. godine i 58 iz perioda od 2000. do 2006. godine. U 2013. godini riješeno je 5.718 predmeta, od toga su 876 građevinske dozvole, od čega se u budžet grada slilo 10,65 miliona KM.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Vjenčani
Vjenčani
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana