Zbog čega se muškarcima cijepa majica kada postanu očevi?

Agencije
Foto: Ilustracija

Kada vas pozove novopečeni tata na proslavu povodom rođenja djeteta, sigurno ste čuli za narodni običaj da, čim ga vidite, treba da mu pocepate malo košulje ili majice.

Osim što je mnogima zanimljiv i na proslavama ga praktikuju, mnogi nisu sigurni šta ovaj narodni običaj zapravo znači.

Zašto se tati cijepa košulja?

Postoje razna vjerovanja i tumačenja, a neki smatraju da cijepanje stare odeće predstavlja skidanje starog čovjeka i oblačenje u novgo, odnosno predstavlja novu ulogu koja mijenja život.

Postoji i drugo vjerovanje koje je povezano sa starim vremenima kada se mame nisu porađale u porodilištima, već kod kuće, na livadi, u njivi, šumi, kolibi... Nakon rođenja, važno je bilo da se dijete uvije u neki komad tkanine kako bi bilo zaštićeno od hladnoće, a onda bi tata pocijepao svoju košulju i uvijao dijete u to platno.

Ukoliko tata nije bio prisutan tokom porođaja, onda se zaustavljao prvi muškarac koji se zasutavljao i kojem bi se uzimala košulja ili se cijepalo parče kako bi se beba u to umotala i utoplila.

Jedno od vjerovanja je i da drugi muškarc cijepaju košulju tati kako bi se simbolično io sreće prenio na njihi kako bi i oni uskoro postali očevi. Slično tome, postoji vjerovanje da ukoliko vas trudnica povuče za nos, brže ćete ostati u drugom stanju.

Neki smatraju i da ovaj običaj potiče od vjerovanja da će onaj ko uzme delić iscepane košulje dobiti takođe dijete istog pola kao i otac čiju košulju cepaju, a u nekim drugim krajevima vjerovalo se da to vodi ka dobijanju bebe suprotnog pola.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana