
Više od 10,6 sati dnevnog sjedenja povećava rizik od srčane insuficijencije i kardiovaskularne smrti.
Sjedentarni način života povećava rizik od najčešćih srčanih bolesti, čak i kod osoba koje ispunjavaju preporučene smjernice za vježbanje, otkriva nova studija.
Studija istraživača iz akademskog sistema zdravstvene zaštite "Mas dženeral Brigam" (Mass General Brigham), koja je objavljena u medicinskom časopisu "Journal of the American College of Cardiology", naglašava da jednostavno uklapanje u trening nakon dugog dana sjedenja možda neće biti dovoljno da se suprotstavi štetnim efektima sjedentarnog načina života na zdravlje srca.
Nalazi su otkrili da produženo vrijeme sjedenja povećava rizik od srčanih bolesti, posebno od srčane insuficijencije i smrti uzrokovane kardiovaskularnim bolestima. Zamjena sjedenja drugim aktivnostima znatno smanjuje ove rizike.
Studija je otkrila i da ispunjavanje preporučenih nivoa umjerene do snažne fizičke aktivnosti možda nije dovoljno da se smanji kardiovaskularni rizik ako prekomjerno sjedenje ostane dio svakodnevnog života.
"Mnogi od nas većinu svog budnog dana provode sjedeći, i iako postoji mnogo istraživanja koja podržavaju važnost fizičke aktivnosti, znali smo relativno malo o potencijalnim posljedicama od previše sjedenja, osim nejasne svijesti da bi to moglo biti štetno", rekla je glavna autorka studije Ezimamaka Ajufo, saradnica za kardiologiju u sistemu zdravstvene zaštite "Mas dženeral Brigam".
"Rizik je ostao čak i kod ljudi koji su bili fizički aktivni, što je važno, jer mnogi od nas sjede i misle da, ako možemo da izađemo napolje na kraju dana i uradimo neku vježbu, možemo da ga uravnotežimo."
Nalazi studije i zdravstveni rizici
Ezimamaka Ajufo i njen tim analizirali su podatke 89.530 pojedinaca iz Biobanke Ujedinjenog Kraljevstva. Oni su posmatrali povezanost između dnevnog vremena provedenog u sjedenju i budućeg rizika od četiri uobičajena kardiovaskularna oboljenja:
- atrijalne fibrilacije;
- srčanog udara;
- srčane insuficijencije;
- smrti od kardiovaskularnih uzroka.
Tim je koristio algoritam mašinskog učenja za klasifikaciju sedentarnog ponašanja.
Sjedenje duže od 10,6 sati povećava rizik od 4 bolesti srca
Otkrili su da sedentarno ponašanje povećava rizik od sve četiri vrste srčanih bolesti, sa rizikom od 40 do 60 odsto od srčane insuficijencije i kardiovaskularne smrti kada se sjedi više od 10,6 sati dnevno a mimo sati koji se provode u spavanju.
Mnogi negativni efekti sjedentarnog ponašanja su postojali čak i među onim pojedincima koji su imali više od 150 minuta preporučene umjerene do snažne fizičke aktivnosti nedjeljno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.