Prvi pacijent uskoro završava terapiju ruskom vakcinom protiv raka

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Ilustracija Foto: Agencije | Ilustracija

MOSKVA - Prvi pacijent će u septembru završiti terapiju vakcinacije ruskim lijekom za liječenje melanoma, rekao je akademik Ruske akademije nauka i naučni direktor Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju "Gamaleja" Aleksandar Ginzburg.

- Završna primjena (onkovakcine), koja je trenutno zakazana, biće početkom septembra, odnosno za mjesec dana - rekao je on za RIA Novosti.

Pacijent koji je prvi dobio novu vakcinu je šezdesetogodišnji stanovnik Kurske oblasti. Prvu dozu "neoonkovaka" primio je u aprilu.

Ovaj lijek je razvijen u Centru "Gamaleja", a proizvodi se u ruskom Nacionalnom medicinskom istraživačkom centru za radiologiju.

Ministarstvo zdravlja Rusije odobrilo je lijek za kliničku upotrebu početkom decembra.

Vakcina se individualno prilagođava svakom pacijentu na osnovu molekularnih i genetskih karakteristika njihovog tumora.

Kako je ranije najavio ruski premijer Mihail Mišustin, Rusi će moći da se liječe takvim lijekovima u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.