Rusija radi na samostalnoj svemirskoj stanici

Agencije
Rusija radi na samostalnoj svemirskoj stanici

Rusija već godinama planira da napravi samostalnu svemirsku stanicu i prekine saradnju s drugim svjetskim svemirskim agencijama, a sad je ta ideja zbog mnoštva političkih, finansijskih i tehničkih razloga bliže realnosti nego ikad prije.

Međunarodna svemirska stanica bila je simbol ponovnog uspostavljanja saradnje između SAD i Rusije nakon Hladnog rata, a u ovom velikom projektu, osim te dvije sile, učestvovali su i Evropska svemirska agencija, Japan i Kanada i to duže od dvije decenije.


Međutim, sada je budućnost MSS neizvjesna.

Jedan od velikih problema svemirske stanice predstavljala je nemogućnost Rusije da upotpuni svoj segment, najprije zbog loše kontrole kvaliteta, a zatim zbog finansijske krize. Međutim, ovog mjeseca lansiranje multifunkcionalnog modula "Nauka" odloženo je za decembar 2017.

Zbog kompleksnosti ovog modula, realno je očekivati da se odlaganje lansiranja ponovi barem još jednom.

S druge strane, bilo bi sasvim besmisleno lansirati tako skupu mašineriju samo nekoliko godina prije nego što se okonča projekat Međunarodne svemirske stanice, koji je zakazan za sredinu ili kraj dvadesetih godina ovog vijeka.

Pored toga, Rusi su dokazali da imaju opremu koja može bezbjedno da prevozi astronaute u orbitu, što dodatno podgrijava ideju da će oni na kraju napraviti samostalnu svemirsku stanicu. Taj plan čak i ne kriju.

Prema RKK Energija, glavnog ruskog izvođača radova na MSS, nova stanica bi trebalo da se formira nakon odvajanja "Nauke" od tijela međunarodne stanice, a dotad bi trebalo da bude napravljeno još barem dva ili više modula.

Jedan od njih je već završen i to čvorišni modul, koji je na neki način komponenta za povezivanje šest drugih modula. On se trenutno nalazi u garaži RKK Energije i spreman je da se otisne u svemir nekoliko mjeseci poslije "Nauke".

Slijedeći će biti modul za nauku i energiju (NEM), u kom će se nalaziti laboratorija i veliki solarni paneli, što će ruski dio Međunarodne svemirske stanice učiniti autonomnim u pogledu energije, komunikacija i drugih resursa.

Lansiranje NEM obećano je za početak 2019. a poslije toga se već može govoriti o samostalnoj Ruskoj svemirskoj stanici.

Trenutno se radi i na novom transportnom brodu, koji treba da naslijedi Sojuz, ali sve ideje o svemirskoj nezavisnosti Rusije ostaju na nivou plana naučnika, a ne zvanična strategija koju je odobrio Kremlj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana