NASA želi da nadmaši misiju Rozeta

Daily Mail
NASA želi da nadmaši misiju Rozeta

Milionima godina asteroid Benu remetio je gravitaciju planeta presjecajući njihove putanje.

 

Nova animacija pod nazivom “Benuovo putovanje” prati neobičan život asteroida koji bi mogao pružiti odgovore na pitanja o našem Sunčevom sistemu.

U snimku se može vidjeti i Osiris Reks misija koja će biti pokrenuta krajem 2016.

Po svemu sudeći, letjelica NASA trebalo bi da sleti na površinu Benua 2018. i vrati prikupljene uzorke na Zemlju pet godina kasnije.

U videu ima riječi i o uspjehu misije Evropske svemirske agencije Roseta. Za razliku od kometa, od kojih je jednu osvojila ESA, asteroidi sadrže metale iz perioda nastanka Sunčevog sistema.

“Lovimo Benua, jer želimo da znamo šta je sve prošao tokom svog života”, kaže Edvard Bešor sa Univerziteta u Arizoni.

Misija je prethodnica mnogo većeg plana hvatanja asteroida i njegovog dovlačenja u Mjesečevu orbitu.

“Na planetama, poput Zemlje, originalni materijali su u velikoj mjeri izmjenjeni geološkim aktivnostima i hemijskim reakcijama sa atmosferom i vodom”, kaže profesor Bešor.

“Mislimo da je Benu morao ostati relativno nepromjenjen, pa nam ovaj asteroid služi kao neka vremenska kapsula koju želimo da istražimo.”

Za razliku od sonde File, koja će kometu proučavati isključivo na njoj samoj i podatke slati na daljinu (ukoliko se “probudi”), Osiris-Reks donijeće materijal nazad na Zemlju. Tako će naučnici moći da izvedu mnogo više analiza.

Mjerenja pokazuju da je gustina ovog asteroida manja od prosječne stene, pa naučnici smatraju da u njemu postoje pukotine.

Takođe, Benu je vrlo taman. Poput asfalta na toplom, sunčanom danu, on apsorbuje najveći dio sunčeve svjetlosti koja do njega dospijeva, a zatim je emituje kao toplotu.

Ova radijacija mu daje blagi “podsticaj”, poznat kao efekat Jarkovski, koji postepeno mijenja orbitu tokom vremena.

Animacija pokazuje da se Beni kreće na takav način sve dok se njegova putanja ne susretne sa gravitacionom rezonancom planete Saturn.

Zbog nje Benu ponovo biva odgurnut u unutrašnji dio Sunčevog sistema, gdje se približava Veneri i Zemlji.

Interakcija sa planetama rasipa materijal od kog je asteroid sačinjen i mijenja mu oblik.

Pošto Benu počinje opasno da se približava Zemlji, postoji mala šansa - oko jedan prema 2.500 - da će udariti u našu planetu krajem 22. vijeka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana