Ognjen Kuzmić, košarkaš Golden Stejt Voriors, za Glas Srpske: Moje srce kuca za Srbiju

Milan Zubović
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ognjen Kuzmić, košarkaš Golden Stejt Voriors, za Glas Srpske: Moje srce kuca za Srbiju

Banjaluka - Osjećam se kao Srbin i htio sam da igram za reprezentaciju Srbije. Poziv Aleksandra Đorđevića među "orlove" mnogo me iznenadio, jer ga nisam očekivao i žalim što ću propustiti Svjetsko prvenstvo u Španiji.

Izjavio je košarkaš NBA ekipe Golden Stejt Voriors Ognjen Kuzmić za "Glas Srpske", koji je posjetio u petak.

Zbog povrede potkoljenične kosti, na kojoj je otkriveno uzdužno naprsnuće, on je morao da otkaže nastup u reprezentaciji Srbije, koja se priprema za Svjetsko prvenstvo.

- Poziv da zaigram za reprezentaciju Srbije me je obradovao i iznenadio, jer nisam mnogo igrao ni u Evropi, kao i u NBA ligi. Bio sam solidan u Razvojnoj ligi, tako da me mnogo iznenadilo da sam se našao među odabranima. Spremao sam se za to cijelo ljeto i nisam dolazio kući, ali me povreda omela da se priključim "orlovima". Otišao sam na pripreme i javio se selektoru Đorđeviću, jer nisam htio da pomisli da ne želim da igram za reprezentaciju i da sam mu lažno potvrdio nastup. Žalim što nisam ostao, jer otići na Svjetsko prvenstvo, koje je poslije Olimpijskih igara najveće takmičenje, i predstavljati svoju zemlju jedna je od najvećih i najljepših stvari koje se košarkašu mogu desiti - istakao je Kuzmić.

Prošle godine stasiti Dobojlija imao je poziv iz reprezentacije BiH pred početak Evropskog prvenstva u Sloveniji, kada je selektor bio Aleksandar Petrović.

- Proveo sam na pripremama pet dana i onda sam otišao. Ne bih da ulazim u razloge odlaska - kratko je prokomentarisao Kuzmić.

Probleme sa povredom osjetio je pred kraj ljetne NBA lige.

- Dobio sam žulj na nozi koji me jako bolio. Stisnuo sam zube i odigrao dvije utakmice uprkos bolu. Na posljednjoj počeo sam da osjećam još jače bolove. U klubu nisu dali da odigram taj treći susret. Na dodatnom pregledu ustanovljeno je da je kost napukla. Prijetila je opasnost da će se slomiti ako nastavim da trenira, pa sam morao na pauzu - kazao je Kuzmić.

Očekuje da "orlovi" naprave dobar rezultat na predstojećem Mundobasketu, dok su Amerikanci najveći favoriti.

- Cilj Srbije uvijek je da ode što dalje. Bez obzira na povrede imaju dobru ekipu, pa ćemo vidjeti dokle će stići. Vjerujem u dobar rezultat. Amerikanci su prvi favoriti, bez obzira na to u kojem sastavu igraju - rekao je Kuzmić.

Košarkaški put

Kuzmić je rođen u Doboju i košarkaški put odveo ga je preko Banjaluke u Finsku, zatim u Španiju, onda se nakratko vratio u BiH, potom ponovo u Španiju i na kraju u NBA ligu.

- Imam vrlo čudan košarkaški put. Počeo sam da igram košarku u Doboju sa 15 godina, a prije toga sam trenirao fudbal i još neke sportove. Poslije dvije godine pređem u Borac iz Banjaluke, gdje sam proveo šest mjeseci i zatim otišao u ljubljansku Olimpiju. Bio sam na probi, međutim na ljekarskim pregledima ustanovili su da mi je krv loša, odnosno da imam anemiju, pa sam u jednom trenutku mislio da prestanem da se bavim košarkom. Vratio sam se kući, liječio se pet mjeseci, da bi me trener iz Doboja Zlatan Prešić odveo u Finsku, gdje je on radio. Tamo sam proveo dvije godine. Prvu sam igrao u prvoj ligi, a drugu u drugoj ligi. Poslije toga sam počeo da radim sa Kostom Jankovim i otišao u Španiju, gdje sam proveo dvije godine i na kraju sam stigao u NBA ligu - izjavio je Kuzmić.

Njegov sadašnji tim izabrao ga je kao 52. pika na NBA draftu 2012. godine.

- U tom trenutku nisam znao da sam izabran. Iduće jutro nazvali su me i rekli da sam izabran, pošto nisam prisustvovao tom događaju, jer samo 30 košarkaša za koje se vjeruje da će biti među 30 bude pozvano. Osjećao sam se veoma čudno. Igrati u NBA ligi je ono što svaki košarkaš koji počne da trenira poželi. Imao sam sreće pa mi se ostvarilo - rekao je Kuzmić.

Prijavu za draft poslao je njegov menadžer. Prvu sezonu zagarantovanog ugovora već je obavio, a ostala mu je još jedna.

- Menadžer me prijavio za NBA draft i nakon što su me izabrali nisam očekivao da ću prošle godine otići u najjaču ligu svijeta. Mislio sam da ću ostati još godinu u Evropi. Ipak, desilo se to da su me pozvali i odmah na početku sam bio mnogo uzbuđen što idem, ali kad sam došao tamo, bilo je malo opuštenije i morao sam da krenem ispočetka - dodao je Kuzmić.

NBA impresije

Igrao je košarku u nekoliko zemalja, ali su SAD na njega ostavile poseban utisak.

- Uslovi za rad i igranje između SAD i ostatka svijeta su nebo i zemlja. U Španiji su odlični uslovi, ali NBA je poseban svijet. Tokom sezone stalno putujemo i nemamo mnogo treninga, to se uglavnom svodi na šuterske treninge i uigravanje akcija, jer igramo svaka dva dana. Van sezone radi se punom parom i treninzi znaju trajati i po četiri časa. Mnogo je drugačije nego ovdje u Evropi i trebalo mi je mnogo vremena da se priviknem na neke nove stvari. Na primjer, ne smiješ biti "miran" u svom reketu tri sekunde, mada ima još nekih pravila koja se razlikuju u odnosu na Evropu - izjavio je Kuzmić.

Ipak, nešto ga je posebno impresioniralo.

- Dvorane su im kao fudbalski stadioni i igrao sam pred 20.000 ljudi u našoj dvorani, što je skoro nezamislivo u Evropi, što u NBA nije slučaj, a moj tim ima stvarno vjernu publiku. Uz to imamo posebne dvorane gdje treniramo, posebna teretane, saune, velnes centar i dosta drugih sadržaja - naglasio je Kuzmić.

Prva zvijezda ekipe je Stefon Kari, dok su tu osim njega još Džermejn O'Nil, Klej Tompson, Andre Igudala, bivši prvi pik drafta 2005. godine Endrju Bogut.

- Ne znam kojim riječima da opišem taj osjećaj što igram protiv najboljih košarkaša svijeta. Uvijek je bio moj san da zaigram protiv najboljih i jedino tako mogu da znam koliko ja mogu, gdje je moj limit i da li mogu da igram sa njima - kazao je Kuzmić.

O igri Karija imao je samo riječi hvale.

- Jednostavno on je čudo. Nisam vidio nekoga ko je toliko brz, ko se tako kreće sa loptom, šutira i uvijek pogađa - dodao je Dobojlija.

Trener ekipe je Stiv Ker, član šampionske generacije Čikago Bulsa, koji je u šestoj utakmici velikog finala 1997. godine protiv Juta Džeza pogodio odlučujući koš na kraju i svom timu donio šampionsku titulu.

- Ker nas je vodio u Ljetnoj ligi i dosta mi je objašnjavao kako i šta treba da uradim u svojoj igri. Govorio mi je šta očekuje od mene u sljedećoj sezoni i nadam se da ću ispuniti njegova očekivanja. Sviđa mi se njegov rad i vođenje tima - izjavio je Kuzmić.

U svojoj "ruki" sezoni odigrao je 19 utakmica za Voriorse, ali ga je uprava, zajedno sa Nemanjom Nedovićem, poslala u svoju filijalu Santa Kruz Voriors, koja se takmiči u Razvojnoj (NBDL) ligi.

- Pošto nisam imao veliku minutažu, nisam imao priliku da se pod košem "borim" sa nekim poznatim centrima. Više sam igrao u Razvojnoj ligi za Santa Kruz Voriorse, koji su praktično drugi tim Golden Stejta. Oni igrači na koje klub računa u budućnosti klub tamo šalje na kaljenje, dok preko Razvojne lige i neki igrači sa koledža, koji nisu izabrani na draftu, a ne žele ići u Evropu, pokušavaju da izbore ugovor sa NBA ekipama. NBDL je skoro ista kao NBA. Igra se 48 minuta, nekad igramo i dva dana zaredom, ali nekad imamo i pauzu od nekoliko dana jer nemaju sve NBA ekipe svoj razvojni tim - izjavio je Kuzmić.

Ognjen igra na poziciji centra i skok igra mu je glavna karakteristika.

- Dok sam bio u Evropi radio sam na leđnoj tehnici, kao i na igri u napadu i odbrani. Od kada sam otišao u NBA posvećen sam uglavnom defanzivi i skoku, jer to ide tako, ako si visok igrač ne moraš mnogo da vodiš računa o napadu. Za postizanje poena uglavnom su zaduženi Kari i Tompson, dok je moje da vodim računa o skoku - zaključio je Kuzmić.

Evroliga, Crvena zvezda

Iako je igrao za španske klubove, nije uspio da se oproba u Evroligi i nije bio ni blizu prelaska u dva najveća srpska kluba Crvenu zvezdu i Partizan.

- Preskočio sam tu stepenicu u karijeri i to mi je stvarno žao. Ipak, jednog dana mogu da se vratim u evropski klub sa kojim bih igrao Evroligu, u Crvenu zvezdu najprije. Nisam razmišljao to tome da li bih igrao za Zvezdu ili Partizan. Preskočio sam i ovdašnje klubove, ali nikad se ne zna - rekao je Kuzmić.

On je pohvalio kvalitet finske lige.

- Svake godine napreduju, kako na klupskom tako i na reprezentativnom planu. Finska je totalno neobična zemlja za košarku i ne bi se očekivalo da se oni uopšte bave ovom sportom, ali vole košarku i ulažu u nju - kazao je Kuzmić.

O druženju sa ostatkom igrača iz Golden Stejt Voriorsa Kuzmić kaže da to nije ni slično nivou na koji je navikao u evropskom klubovima.

- Kad smo u ekipi svi smo kao tim i podjednaki smo, ali poslije utakmica najčešće svako ode svojim putem. Najviše vremena provodim sa Nemanjom Nedovićem, što je očekivano, a bili smo zajedno u reprezentaciji Srbije. Od stranaca najčešće se družim sa Endrujem Bogutom. On je Australijanac hrvatskog porijekla, pa zna naš jezik. Kako je sve jednostavnije. Kad smo na gostovanjima u hotelskim sobama, nemamo cimera. Nema zajedničkih večera i svako je sam za sebe. Nije bitno kad dolaziš kući, već je bitno kakav dolaziš ujutro na trening. Oni koji su godinama u klubu druže se poslije utakmica. Dobro sam prihvaćen i imam korektan odnos sa svim saigračima - pojasnio je Kuzmić.

Osim njega i Nemanje Nedovića u NBA ligi prošle sezone još je igrao Miroslav Raduljica, kao i Crnogorci Nikola Peković i Nikola Vučević, te Makedonac Pero Antić.

- Uvijek se pozdravimo prije utakmice i ako imamo priliku provedemo malo vremena zajedno. Tu je i Slovenac Goran Dragić, za kojeg znam da je rodom iz Zvornika. Što se tiče nekih bivših saigrača, ostao sam dobar sa dosta njih. Ipak, ističe se Dejan Todorović iz Mrkonjić Grada, sa kojim sam trenirao u Unikahi. Stalno smo u kontaktu i on mi je kao brat - rekao je Kuzmić.

Za Nedovića, sa kojim se najviše druži, rekao je da ga je impresionirao svojim košarkaškim znanjem.

- Nadam se da ćemo obojica uspjeti izboriti veću minutažu, a on je posebno dobar. Ima potencijal, veliki je atleta za nekog ko dolazi iz Evrope i nisam vidio plejmejkera sa naših prostora koji ima takve sposobnosti - kazao je Kuzmić.

Na život u velegradu brzo se navikao.

- Moj klub smješten je Ouklendu, koji je od San Franciska udaljen desetka minuta vožnje automobilom. Morao sam da položim vozački ispit. Na početku sam imao vozača, ali sad mi je mnogo lakše kada samostalno mogu da idem gdje poželim. Pojedina mjesta su kao iz bajke, a San Francisko je jedan od najljepših gradova na svijetu - rekao je Kuzmić.

Kada su u pitanju ambicije, Kuzmić je bio vrlo skroman.

- Ne razmišljam mnogo unaprijed. Očekujem da nastavim da igram u NBA ligi, da završim sljedeću sezonu i vidim kakva će mi biti minutaža. Moje je da dam maksimum, pa ćemo vidjeti šta će biti. Ukoliko to ne bude ono što očekujem, mogu se vratiti Evrpopu i igrati Evroligu. Svoje planove trenutno ne vežem za SAD - istakao je Kuzmić.

Znaju Divca i Đokovića

Kuzmić je potvrdio da Amerikanci malo znaju o Evropi, Srbiji, BiH. Najviše ga identifikuju po legendi NBA lige Vladi Divcu, kao i najboljem svjetskom teniseru Novaku Đokoviću.

- Znaju da sam Srbin. Neki znaju odakle dolazim, ali većina nema pojma odakle sam, ko sam i šta sam. Povezuju me sa Vladom Divcem, jer njega svi znaju, pa me tako identifikuju sa njim. Sada znaju i za Novaka Đokovića, koji je globalno popularan - kazao je Kuzmić.

Banjaluka u srcu

Sa 17 godina stasiti Dobojlija je došao u banjalučki Borac, gdje je proveo šest mjeseci i zatim otišao u Finsku.

- Bio sam član druge ekipe Borca, koju su trenirali Dragan Đera Mićić i Bojan Božić, dok sam sa Dragom Karalićem malo radio. U tom periodu sam živio u stanu kod Ekonomske škole, koji sam dijelio sa saigračem Maksimom Radanovićem. Bili su to lijepi dani. Banjaluka mi je bila i ostala u srcu - rekao je Kuzmić.

Nostalgija i ćevapi

Kuzmić priznaje da mu najviše nedostaje roditeljski dom, koji je napustio sa samo 17 godina i otišao u inostranstvo.

- Majka, otac, sestra, kuća, društvo - svi mi jako nedostaju... Daleko je Amerika i ne može se baš često doći. Sreća pa se čujemo putem "Skajpa", ali i tu imamo mali problem zbog vremenske razlike od devet časova. Kada sam ja budan, oni spavaju i obrnuto. Nedostaje mi i naša hrana. Ima mnogo restorana, ali se treba navići na njihove standarde. Imamo poseban režim ishrane i od kluba dobijemo šta da jedemo i šta da izbjegavamo. Kad sam krenuo kući rekli su mi da baš pazim na ishranu. Najgore je što nema ćevapa, mada sam ih našao na jednom mjestu. Nisu kao naši - kroz smijeh je rekao Kuzmić.

Zgode i nezgode

Tokom godina promijenio je nekoliko klubova, proputovao dosta gradova i imao mnogo anegdota.

- Govorim španski i engleski, dok ne znam ni riječi finskog. Proveo sam dvije godine na sjeveru Evrope, ali ništa nisam uspio da naučim, pošto jezik Finaca strašno komplikovan. Kada sam stigao u SAD, morao sam da položim vozački ispit i sad vodim "porše kajen". Kada kupujem auto to mora da bude neki džip, jer jednostavno, ako je nešto manje, ja sa 213 centimetara ne mogu da sjednem u njega. Koljena mi dođu do volana, pa ne mogu da vozim. Zbog visine sam postao košarkaš, ali znam da imam i problema. Nekoliko puta sam dobro razbio glavu, imam problema sa prevozom, u autobusu, avionu i ako nije sjedište do prolaza ne mogu da sjednem. U hotelima su mali kreveti dok sam samo u rodnom Doboju to riješio, jer sam naručio krevet po mjeri - izjavio je Kuzmić.

Ambasador sporta RS

Na 59. izboru deset najboljih sportista Republike Srpske 2013. godine Kuzmiću je pripala plaketa ambasador sporta Republike Srpske.

- Zbog poznatih obaveza u klubu žao mi je što nisam bio u prilici da lično primim nagradu koju je umjesto mene preuzeo moj otac Milan. On mi je prenio sve utiske sa Izbora sporiste, tako da imam osjećaj kao da sam bio prisutan. Šta drugo da kažem nego da sam počastvovan priznanje i hvala "Glasu Srpske" kao organizatoru koji je prepoznao to što radim - izjavio je Kuzmić.

Lična karta

Ime i prezime: Ognjen Kuzmić

Datum rođenja: 16. maj 1990.

Mjesto rođenja: Doboj (SFRJ)

Državljanstvo: Republika Srpska, BiH, Srbija

Visina: 213 centimetara

Pozicija u timu: centar

NBA draft: 52. pik, 2012. godine (Golden Stejt)

Seniorski klubovi

2007 - 2008. Borac Nektar

2008 - 2010. Korihait

2010 - Korikobrat

2010 - 2011. Čelik

2011 - 2013. Unikaha

2011 - 2012. Klinika Rinkon (pozajmica)

2012 - 2013. Huventud (pozajmica)

2013 - Golden Stejt Voriorsi

Santa Kruz Voriorsi (pozajmica)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.