“»Horde zla«” napali domaće navijače

Goran Andrić

Istočno Sarajevo - Grupa od 25 navijača Sarajeva ušlo je na zapadnu tribinu SRC Slavija i fizički se obračunalo sa navijačima domaćih tokom jučerašnjeg meča 25. kola Premijer lige između Slavije i Sarajeva.

Iako je MUP Republike Srpske zatražio od Fudbalskog saveza BiH da zabrani dolazak gostujućih navijača na sve utakmice zbog terorističkog napada u Zvorniku, a Komitet za bezbjednost i Komitet za takmičenje FS BiH donijeli odluku da tako i bude, ipak nije moglo bez problema. Na sreću, policija je bila spremna na dolazak poznate grupe “Horde zla”, koji su bez klupskih obilježja ušli na tribinu, ali su pripadnici snaga bezbjednosti brzo reagovali i sproveli navijače gostiju sa stadiona. Incident se dogodio u 66. minutu, a glavni sudija meča Ognjen Valjić odlučio da igrače pošalje u svlačionicu. Poslije 20 minuta meč je nastavljen, a Sarajevo i je došlo do važna tri boda u borbi za titulu golom Miloša Stojčeva u trećem minutu sudijske nadoknade.

S obzirom na prikazano sve je moglo biti mnogo drugačije, da golman gostiju Matej Delač nije odbranio odličan šut Damira Rovčanina u 89. minutu.

Poveli su gosti već u 4. minutu kada je Leon Benko iskoristio pas Bojana Puzigaće. Iako su domaći tražili da Valjić poništi gol zbog navodnog ofsajda, sudija je pokazao na centar. Uslijedio je odličan period igre Slavije, koji je krunisan sa dva gola. Osam minuta kasnije domaći su došli do izjednačenja, a strijelac je bio Emir Hodžurda. “Sokolovi” su nastavili da napadaju, nizale su se prilike preko Milana Govedarice, Damira Rovčanina i Anela Salkovića, ali nije bilo promjene rezultata sve do 32. minuta. Tada je Duško Radosavljević majstorski pogodio rašlje Delačevog gola iz slobodnog udarca za veliku radost domaćih.

U nastavku susreta gosti sa Koševa krenuli su ofanzivnije, što je urodilo plodom u 60. minutu. Miloš Stojčev je odigrao povratnu loptu za Krstu Velkoskog, koji je preciznim udarcem donio izjednačenje gostima, a potom poslije prekida imali su više sreće i došli do vrlo važna tri boda.

Rezultati 25. kola

TUZLA: Sloboda - Drina 2:0 (Kiso 5, Zeba 32)

VITEZ: Vitez - Zvijezda 3:0 (Basara 22, Pezo 27, Pinjuh 66)

SARAJEVO: Željezničar - Borac 1:0 (Bogdanović 85)

BIJELjINA: Radnik - Velež (igrano sinoć)

MOSTAR: Zrinjski - Mladost (igrano sinoć)

ISTOČNO SARAJEVO: Slavija - Sarajevo 2:3 (Hodžurda 12, Radosavljević 32 - Benko 4, Velkoski u 60, Stojčev u 90+3.)

ŠIROKI BRIJEG: Široki Brijeg - Travnik igrano sinoć

SARAJEVO: Olimpik - Čelik 1:2 (Brković 7 - Bajraktarević 19, Dedić 37)

Parovi 26. kola

U 26. kolu Premijer lige BiH koje se igra u subotu i nedjelju, 9. i 10. maja sastaju se: ZVORNIK: Drina - Olimpik, ZENICA: Čelik - Široki Brijeg, TRAVNIK: Travnik - Slavija, SARAJEVO: Sarajevo - Zrinjski, UGLjEVIK: Mladost - Radnik, MOSTAR: Velež - Željezničar, BANjALUKA: Borac - Vitez, GRADAČAC: Zvijezda - Sloboda.

Lista strijelaca

13 golova: Bajić (Željezničar),

12 golova: Nikolić (Zrinjski),

11 golova: Vagner (Široki Brijeg),

8 golova: Stokić (Borac), Kokot (Slavija/Željezničar), Puzigaća, Velkoski (Sarajevo), Stojanov (Zvijezda),

7 golova: Filipović (Drina), Pandža (Olimpik), Benko (Sarajevo), Crnov (Zrinjski)...