Foto: Tanjug
CIRIH - Pauze za osvježenje po svemu sudeći će ostati sastavni dio fudbalske igre i poslije Mundijala u SAD, Meksiku i Kanadi, bar kada utakmice organizuje FIFA.
Fakti
Prvi podaci govore o tome da su investitori prezadovoljni prihodima od reklama emitovanih u, do juče, neprihvatljivom terminu, a iskustvo nas uči da će to kod Đanija Infantina biti presudno, uprkos oštrom protivljenju bukvalno svih ostalih. Od igrača i trenera, do običnih navijača.
- Prihodi FIFA od televizijskih prava tokom Svjetskog prvenstva 2026. porasli su za čak 36 odsto, a jedan od glavnih razloga su pauze za osvježenje, koje su se pokazale kao prava revolucija za televizijsku industriju. Iako ih je FIFA predstavila kao mjeru za zaštitu zdravlja fudbalera, trominutne pauze koje se prave oko 22. i 67. minuta postale su i potpuno novi prostor za emitovanje reklama, nešto što do sada praktično nije postojalo u fudbalu - piše portugalska „A Bola“.
Dok su tradicionalni ljubitelji igre ogorčeni zbog prekida ritma utakmice, televizijske kuće i oglašivači u tome vide ogroman poslovni potencijal koji bi mogao trajno da promijeni način na koji se fudbal prodaje i prenosi.
Podaci kompanije iSpot, koje prenosi "Forbs", pokazuju da Svjetsko prvenstvo 2026. čini čak 13 odsto ukupnog dometa reklama u direktnim televizijskim prenosima u SAD, dok je tokom Mundijala u Kataru taj procenat iznosio svega 2,77 odsto. Zahvaljujući većem broju utakmica (104 umjesto 64), ali i pauzama za osvježenje, broj reklamnih prikazivanja na američkom tržištu gotovo je utrostručen u odnosu na 2022. godinu.
U Francuskoj je reklamni spot od 20 sekundi tokom pauze za osvježenje dostigao cijenu od čak 425.000 evra, a skuplji su samo termini tokom produžetaka ili izvođenja penala. Nije slučajno što zvanični FIFA sponzori, poput kompanije Koka-kole i saudijskog energetskog giganta Aramka imaju prioritet pri kupovini tih termina.
Američka televizija "Foks", zbog čije ponude je FIFA nezvanično i pristala na ovo otvoreno kršenje pravila igre, praktično je pogodila džekpot. Prema pisanju "Holivud reportera", reklame od 30 sekundi tokom utakmica prodaju se po cijenama između 175.000 i 650.000 evra. Procjenjuje se da bi ukupno 624 minuta pauza za osvježenje tokom svih 104 utakmice Mundijala moglo da donese više od 450 miliona evra prihoda, što je više od 425 miliona evra, koliko je "Foks" platio za prava prenosa.
Zbog toga se očekuje da će televizijska prava za Svjetsko prvenstvo 2030. godine u Portugaliji, Španiji i Maroku, kao i za Mundijal 2034. u Saudijskoj Arabiji, biti znatno skuplja.
"Forbs procjenjuje da bi ponude za američko tržište mogle da počnu od jedne milijarde evra, a da dostignu između 1,5 i dvije milijarde evra.
Po prvi put ozbiljno interesovanje pokazuju i najveće striming platforme, među kojima su ESPN, Netfliks, Dizni, Ju-tjub, Epl i Amazon, upravo zbog dodatnog reklamnog prostora koji sada postoji tokom utakmica.
Uprkos svemu ovome, zvanično objašnjenje FIFA odnosi se na vremenske uslove (čak i kada je napolju savršena temperatura, čak i kada se igra na stadionima sa krovom i rashladnim uređajima).
Selektor Francuske Didije Dešamp bio je jedan od najglasnijih kritičara.
- Trominutna pauza potpuno prekine ritam utakmice, ali industrija je zadovoljna jer ima više reklama. Još malo pa ćemo igrati četiri četvrtine - rekao je Dešamp.
Stručnjaci iz televizijske industrije smatraju da su pauze za osvježenje idealna prilika za prodaju reklamnog prostora tokom utakmica, po uzoru na NBA ligu, gdje takav model postoji decenijama. Za razliku od košarke, fudbal je do sada imao vrlo malo prirodnih prekida, pa nije bio pogodan za ovakav način oglašavanja.
Ironično, učesnici samog Mundijala, u čije ime je uvedena ova promjena, neće zaraditi od ovih pauza. (Sportklub)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.