
LjUBLjANA - Utakmica u Banjaluci na momente je podsjećala na posljednju sezonu jugoslovenske lige. Haos na tribinama, sudijske ludorije, potpuno nepoštovanje bezbjednosnih propisa i slično. Kako stadion Borca može ispuniti kriterijume UEFA, iako je u približno istom stanju kao "Bežigrad" (stari stadion u Ljubljani), potpuna je misterija - napisao je na stranici sportskog podkasta "Enotnost" svoje viđenje prvog duela Borca i Olimpije slovenački novinar Miha Zupan.
Naravno da je slovenački kolega pretjerao u svom opisu, ako ništa, ono bar zbog poređenja Gradskog stadiona i "Bežigrada". Kultni ljubljanski stadion zatvoren je 2008. godine i od tada je u fazi raspadanja. Veliki broj navijača Borca imaće priliku u četvrtak da prođe Dunajskom cestom, jednom od najvećih ljubljanskih ulica, i lako se može dogoditi da prođu pored samog "Bežigrada", a da ga uopšte ne primijete. Izgrađen je i otvoren još dok je Jugoslavija bila kraljevina - 1935. godine, kroz istoriju je često mijenjao namjene, služio za ponos gradu, zemlji i bio mjesto odigravanja nekih čuvenih utakmica. Međutim, danas je samo gradsko ruglo, za koje će malo ko i pretpostaviti da je stadion.
Na "Bežigradu" je Olimpija odigrala nekoliko važnih međunarodnih mečeva protiv evropskih velikana (Milan, Liverpul...). Na njemu je Partizan 1976. godine osvojio sedmu šampionsku titulu, prekinuvši post od 11 godina, golom Nenada Bjekovića. Na njemu je, kroz istoriju, rivale dočekivala i reprezentacija SFR Jugoslavije (recimo, protiv Španije u završnici priprema za Svjetsko prvenstvo 1990. godine, 0:1). Na njemu je igrala i Srbija i Crna Gora 2004. godine, kada je golom Nenada Jestrovića izborila remi sa domaćom selekcijom (1:1). Danas Ljubljančani sa tugom gledaju na trošni stadion, koji je djelo najpoznatijeg slovenačkog arhitekte Jože Plečnika.
- Mogli bismo tamo da igramo fudbal, da imamo koncerte i događaje - reći će vam stari Ljubljančani sa dozom nostalgije u glasu.
Pregovori o obnovi vode se od 2008. godine, ali se zasad (ne) nazire napredak. Međutim, gradonačelnik najvećeg grada bivše jugoslovenske republike Zoran Janković otkrio je da je devet mjeseci razgovarao sa Ministarstvom kulture Slovenije, tačnije ministrom Astom Vrečko o renoviranju stadiona.
- Joc Pečenik, kao najveći akcionar kompanije "BŠP", ima samo dvije mogućnosti: ili da dobije građevinsku dozvolu za projekat, koji je izdat i završen, ili da stadion proda državi - rekao je nedavno Janković.
Iz opštine Ljubljana tvrde da bi "Bežigrad" već bio renoviran da nije bilo pritužbi nekih obližnjih žitelja.
- Više puta sastajali smo se s njima i pozivali ih na konstruktivnost. Recimo, Agenciji za životnu sredinu je trebalo čak četiri i po godine da riješi sve pritužbe - objasnili su iz opštine.
Sve što ste imali priliku pročitati pomalo asocira na ovdašnje slučajeve u Srpskoj, odnosno BiH, ali i u Sloveniji se bore sa birokratijom. "Bežigrad" će i dalje venuti i čekati bolje dane za rješavanje problema. U stanje u kom se nalazi nekadašnji ponos Ljubljane i navijači Borca moći će da se uvjere u četvrtak, kada budu prolazili Dunajskom cestom.
Olimpija i Borac u Ljubljani su odigrali 12 utakmica uz bilans od osam pobjeda domaćina, tri remija i jednog trijumfa Banjalučana i gol-razliku 27:10 u korist Slovenaca. Jedinu pobjedu u današnjoj prestonici Slovenije "crveno-plavi" su ostvarili u posljednjoj zajedničkoj sezoni Prve lige Jugoslavije, 1990/91, kada su slavili sa 2:1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.