100 godina FK Borac: Lešinari uvijek uz klub

Darko Dragičević
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: 100 godina FK Borac: Lešinari uvijek uz klub

Veliki doprinos uspjesima Fudbalskog kluba Borac dali su i najvatreniji navijači "lešinari". Već 39 godina banjalučki klub ima sjajnu podršku s tribina pa je s pravom istaknuto kako su oni 12. igrač "velikana iz Platonove".

Fakti

  • Transparent se pojavio na utakmici s Vojvodinom 18. novembra 1987. godine
  • Sjajne koreografije i vatrena podrška klubu obilježili ove godine
  • Uz svoj klub na svim gostovanjima
     

Borac je i prije 1987. godine imao veliku podršku sugrađana, ali je navijanje bilo stihijsko. Bilo je pokušaja da budu formirane navijačke grupe. To se posebno odnosila na polovinu sedamdesetih godina prošlog vijeka kada je klub počeo da ostvaruje sjajne rezultate, a velika podrška je dolazila s istočne tribine.

- Banjalučani su i tada u velikom broju pratili svoj Borac. Ne samo fudbalski, već i rukometni klub, dok su značajnu podršku imali i Mladi Krajišnik i bokseri Slavije. Iako nije bilo organizovanog navijanja, često se pravila sjajna atmosfera. Vikend je bio rezervisan za mečeve i zaista smo uživali u tome. Grad je imao tu navijačku kulturu, prisjeća se Siniša Kotaraš, koji će kasnije postati i sportski novinar i pratiće svoje omiljene klubove.

Navijački pokret u usponu

Početkom osamdesetih godina došlo je do velikog pada nakon serije slabih rezultata kluba te krize koja je pogodila društvo. Ipak situacija je krenula značajno da se popravlja. Širom Jugoslavije počeo je da buja navijački pokret, koji nije zaobišao ni Banjaluku. Tako se 18. novembra 1987. godine na prvoj utakmici Kupa Jugoslavije u Novom Sadu pojavio transparent "VULTURES". Iza njega je stajala grupa momaka koja je željela da da još jaču podršku.

- Moja prva utakmica je bila Borac -  Olimpija 1981. godine. Za nas je kao i za ove momke sad Borac bio sve. Išli smo da gledamo sve. Ne samo fudbal, već i druge naše klubove. Okupljanja su počela već u martu 1987. godine, kada se organizovano navijalo na rukometu Borac - Medvešćak. A onda se formirala i grupa "vultures". Željeli smo drugačije, modernije shvatanje navijanja. Počelo je sve kod nas u školi "Filip Macura" i krenulo je od mečeva Vojvodine i Borca. Navijački pokret je bio u ekspanziji. Tako je krenula priča koja traje već 39 godina. Kasnije nije bilo stadiona na kojem nije bila naša zastava. Naš "lešinar" je bio antijunak, bilo je to drugačije shvatanje. Željeli smo da naši igrači pobijede rivala na terenu, a mi da ga dokrajčimo na tribinama - istakao je Dragan Stanimirović, koji je tih godina redovno išao na mečeve.

Navijači Borca pružali su ljubimcima veliku podršku.

- Ponosni smo na sve što smo radili tih godina. Bili smo na svim gostovanjima, naravno svima nam je finale Kupa Jugoslavije bilo najdraža uspomena, da naš klub drugoligaš sruši Crvenu zvezdu u Beogradu. Za razliku od navijača velike četvorke, koji su imali pristalice u većini gradova, mi smo bili samo iz Banjaluke, ali što kažu mlađe generacije, ljubav gazi kilometre. Nije bilo stadiona na kojem se naša zastava nije pojavila i gdje nismo bodrili voljeni klub. To je za nas bio život. Borac, odlazak na utakmice i to je stvorilo brojna prijateljstva koja i danas traju. Svakako da su nam u sjećanju ostala i gostovanja posebno u Osijeku i Dubrovniku, dok se svakako pamte sukobi s "delijama", BBB kao i "armadom" - istakao je Stanimirović.

"Vulturesi" su tih godina bili projugoslovenski orijentisani i konstantno su napredovali, kao i klub koji je u posljednjem prvenstvu zauzeo četvrto mjesto. Izbijanjem rata veliki broj momaka se našao na frontu, a jedan od vođa Saša Končar je kao dobrovoljac poginuo u okolini Zadra.

Obnova rada i spektakl u Kupu

Nakon završetka Odbrambeno-otadžbinskog rata "lešinari" su se opet aktivirali. Pamte se finalne utakmice Kupa Republike Srpske 1995. godine protiv Rudara i pun stadion samo 20 dana nakon kraja rata.

I ne samo to pružali su fantastičnu podršku i košarkašima, kao i rukometašima Borca na njihovim nastupima. "Lešinari" su postali braća s navijačima Vojvodine "firmom". Prijateljstvo koje je počelo prije rata nastavljeno je i kasnije pa navijači ova dva kluba se često druže i zajedno bodre svoje ljubimce.

Grupa nije odustajala od podrške ni kad je fudbalski klub ispadao u niži rang. Uvijek su bili tu da bodre tim, ali i kritikuju loše poteze, kako uprave tako i igrača, sve sa željom da klub napravi iskorak. Njihova ljubav nagrađena je izlascima u Evropu. Prvo dueli protiv Lozane pa onda i ostvarenje sna kvalifikacije za Ligu šampiona, na meču u Haifi bile su i najvatrenije pristalice banjalučkog tima. Posljednjih godina pamti se invazija u Beču, Ljubljanu, Budimpešti, gdje je tim imao sjajnu podršku i nigdje se nije osjećao kao gost.

Ljubav "lešinara" i Borca je neraskidiva, a navijačka grupa je svih ovih godina konstantno rasla napredovala i pravila spektakle na stadionu. Sigurno je da će i nova sezona i nastupi u kvalifikacijama za Ligu šampiona biti prilika za novo dokazivanje, kako na terenu tako i na tribinama.

++++++++++++++

Zanimljivosti iz kluba

Prva liga za jubilej

Borac je jubilej 35 godina postojanja proslavio prvim plasmanom u elitni rang, Prvu ligu Jugoslavije. Iako je u taj drugoligaški šampion krenuo loše sa tri poraza i remijem, banjalučki klub je zaredao 19 mečeva bez poraza i dokopao se toliko željenog takmičenja. U prvom meču u eliti su savladali Hajduk 1:0, a te sezone su savladali i Crvenu zvezdu 2:1.

Idealni tim

"Glas Srpske" je 2006. godine organizovao veliku akciju povodom jubileja u kojoj su nekadašnji igrači, treneri i navijači koji su cijeli život proveli u vezi sa Borcem, napravili "idealnih jedanaest".

Idealni tim čine: Marjan Jantoljak, Velimir Sombolac, Nenad Gavrilović, Milorad Bilbija, Atko Kasumović, Momčilo Spasojević, Zoran Smileski, Aleksandar Mastela, Tomo Knez, Husnija Fazlić i Abid Kovačević. Za trenera je izabran Ilija Miljuš.

Reflektori

Borac je prvi meč pod reflektorima odigrao 11. oktobra 1973. godine. Gost na svečanosti je bila reprezentacija Jugoslavije. Istinski spektakl je pripao plavima, pred punim tribinama je jedini gol postigao Jerković, a Gradski stadion je zablistao u novom ruhu.

Šekularac

Fudbalski klub Borac je tokom bogate istorije igrao mnogo sjajnih utakmica. Jedna od njih je bila 15. juna 1972. godine. Gost Borca bio je slavni Korintijans, šampiona Brazila! Kao gost, u crveno-plavom dresu nastupio je legendarni Dragoslav Šekularac. Šeki je i protiv Brazilaca pokazao kakav je majstor, ali Korintijans je ipak slavio sa 2:0, iako je ostao dužan banjalučkoj publici.

Velikani uveličali proslave

Borac je 75. rođendan proslavio odigravanjem pet prijateljskih utakmica. Gosti "crveno-plavih" su bili najbolji klubovi Jugoslavije. Prvo je gostovala Crvena zvezda 21. aprila (0:1) zatim Vojvodina 15. maj (1:2), pa 2. maj Partizan (0:4) te 20. novembar Obilić (1:4). Vrhunac proslave bio je dolazak fudbalske reprezentacije Jugoslavije.

 

 

Tadašnji plavi su došli u najjačem sastavu, tako da je Gradski stadion bio mali za sve zainteresovane. "Plavi" su slavili 5:1 (Stanković u 4, Milošević 35, Pjanović 58, Dragišić ag u 62, Drulović u 89, dok je za Borac pogodio Đurđević u 88.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.