Prve reakcije iz Srpske na Šmitovo nametanje

SRNA
Prve reakcije iz Srpske na Šmitovo nametanje

BANjALUKA- Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat kao visoki predstavnik, nametnuo je tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, kako je to opravdao, u cilju evropskih integracija BiH, a stigle su i prve reakcije iu Srpske.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je jasno da zakone usvajaju nadležni organi, a ne samozvanci u BiH kakav je Kristijan Šmit.

"Nedopustivo je nametanje zakona u BiH i Srpska tako nešto u načelu odbija", rekao je Stevandić.

Savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić rekao je da zakone u BiH donose Parlamentarna skupština BiH, Narodna skupština Republike Srpske i Parlament Federacije BiH, a ne OHR ili Kristijan Šmit.

Predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je da je nedopustivo nametanje zakona u BiH, jer se onda postavlja pitanje kakav evropski put ima zemlja.

"Nametnutim rješenjima se ne može ići u EU, kao što se ne može ni sa OHR-om i stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH. Nedopustivo je da Kristijan Šmit, nekoliko dana nakon odluke o otvaranju pregovora EU sa BiH, nametne izmjene Izbornog zakona BiH", rekla je Golićeva Srni.

Ona je istakla da sve ovo ne vodi BiH u EU.

Njemački državljanin Kristijan Šmit, koji se predstavlja kao visoki predstavnik u BiH, rekao je danas da je donio odluku o izmjenama Izbornog zakona BiH s ciljem, kako kaže, podrške najavljenom procesu pristupanja BiH EU.

"Šmit pokušava da vrši nasilje i okupatorsku vlast. On nije visoki predstavnik, lažno se predstavlja. U BiH zakone donosi Parlamentarna skupština BiH, Narodna skupština Republike Srpske i Parlament FBiH. OHR nikada nije imao takav mandat. Šmitu je najbolje da se skloni jer su njegove odluke dovele samo do razdora u BiH", rekao je Romić za ATV.

On je istakao da u Dejtonskom sporazumu piše da Republika Srpska ima pravo da ima svoj Izborni zakon.

Delegat kluba Srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da u izmjenama Izbornog zakona koje je nametnuo Kristijan Šmit nije bitan sadržaj već to da jedna strana - bošnjačka navija za strance koji bi prema njihovoj želji uređivali odnose u BiH.

"Riječ je o potpuno nelegalnom i neprikladnom aktu, a o samom sadržaju je teško govoriti jer ga nisam vidjela", navela je Bursaćeva.

Prema njenim riječima, napuštanje bošnjačkih delegata sa prethodne sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH bilo je otvaranje puta za to, njima željeno nametanje.

Ona je dodala da u ovakve "izlete" i nepromišljene poteze može ići samo neko ko ne misli dobro niti BiH, niti Evropi.

Predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović ocijenio je da se domaći politički predstavnici trebaju dogovarati o svim pitanjima, pa i o izbornom procesu u BiH, ističući da Kristijan Šmit nikako sebi nije smio dozvoliti da nameće izmjene Izbornog zakona BiH.

"Pogotovo je na tom planu nedopustivo davati ovlašćenja nekakvoj Centralnoj izbornoj komisiji BiH da se postavlja iznad vlasti i određuje ko će, gdje, šta i kako raditi. Srpska ne priznaje visokog predstavnika, a i da su njegove odluke idealne prirode, to nije način i doprinos da BiH krene putem evropskih standarda i zemalja koje imaju neki svoj integritet", naglasio je Čubrilović.

Šmit nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH!

Predsjednik Narodne partije Srpske /NPS/ Darko Vanjac ocijenio je za Srnu katastrofalnom odluku Kristijana Šmita o izmjenama Izbornog zakona BiH, te istakao da je Republika Srpska treba da donese svoj izborni zakon.

Banjac je naveo da odluka koju je donio pokazuje da Šmit ne ide ka volji građana, nego ka sili, odnosno nepoštovanju volje građana.

"On bi želio da nametnutim odlukama i silom promijeni odluku građana. Ako govorimo o ugroženoj bezbjednosti, mislim da je Šmit jedini čovjek koji ugoržava bezbjednost cijele BiH", rekao je Banjac.

On je napomenuo da Šmit nije visoki predstavnik imenovan od Savjeta bezbjednosti, ali i da po bonskim ovlaštenjima nema pravo da nameće odluke o izmjenama zakona.

"Jasno je da moramo donijeti svoj izborni zakon. Republika Srpska ima pravo da sprovede izbore na nivou lokalnih zajednica i na nivou Republike, u skladu sa Dejtonskim sporazumom, imamo i Republičku izbornu komisiju i u narednom periodu bi trebalo da se sastane koalicija i da idemo u pravcu donošenja svog izbornog zakona", naglasio je Banjac.

Njemački državljanin Kristijan Šmit, koji se predstavlja kao visoki predstavnik u BiH, rekao je danas da je donio odluku o izmjenama Izbornog zakona BiH s ciljem, kako kaže, podrške najavljenom procesu pristupanja BiH EU.

Pročitajte još:

Šmit nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH!

Cvijanović: Kad napravimo korak naprijed, Šmit nas vrati tri unazad

Šmit poručio: Dodik je u pravu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana