Lukač: Policija lani pronašla 17.000 migranata u Srpskoj

Srna
Lukač: Policija lani pronašla 17.000 migranata u Srpskoj

BANjALUKA- Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je da su policijski službenici tokom prošle godine na teritoriji Srpske pronašli i stavili pod kontrolu više od 17.000 migranata.

U istom periodu, tvrdi Lukač, migranti su u Srpskoj počinili samo 12 krivičnih djela, što govori o tome da je Policija Republike Srpske po ovom pitanju svoj posao radila veoma dobro.
- Možemo da konstatujemo da se taj broj krivičnih djela u FBiH često desi u toku jedne sedmice - rekao je Lukač na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Lukač je podsjetio da je u 2019. godini policija na teritoriji Srpske pronašla oko 5.000 migranata, što znači da je broj migranata u prošloj godini statistički gledano za 250 odsto veći.
- Samim tim, vidljivo je da je Policija Republike Srpske predanim radom na terenu uspjela da sačuva bezbjednost u Republici Srpskoj - istakao je Lukač.
On je naglasio da migranti i dalje dolaze u Srpsku, te da ih se svakodnevno zatiče po 10, 20, a nekad i više.
- Svakako da se odluka Vlade da nema kampova i prihvatnih centara na teritoriji Srpske pokazala dobrom, jer mi nemamo ni mogućnost ni resurse da pravimo kampove, da brinemo o migrantima i da u takvim okolnostima garantujemo bezbjednost našim građanima - poručio je Lukač.
Ministar unutrašnjih poslova Srpske je dodao da nijedna lokalna zajednica ne želi u svojoj blizini takve kampove.
- S druge strane, moramo biti otvoreni i reći da ovi migranti ne dolaze na teritoriju Srpske da bi ostali u Srpskoj ili u BiH, već žele da idu u Evropu. Zbog toga nije pošteno da se zatvore granice Evrope i da se kaže da migranti treba ovdje da ostanu - napomenuo je Lukač.
Lukač je naveo da se time narušavaju konvencije o ljudskim pravima i slobodama, jer se migrantima ne dozvoljava kretanje.
- Nemamo pravo da ih zatvorimo u kampove, ogradimo žicom i da niko ne zna koliko će to da traje. Njihovo nezadovoljstvo često kulminira međusobnim sukobima, paljenjem kampova, nasilničkim ponašanjem koje smo imali priliku da vidimo u kampu "Lipa" i "Blažuj". Takve situacije Republici Srpskoj nisu potrebne - smatra Lukač.
On je dodao da migrantsku krizu ne može riješiti sam MUP Republike Srpske, niti sama BiH, jer je to pitanje za cijelu Evropu.
 - MUP na svojoj teritoriji preduzima sve što je potrebno da bi situaciju držao pod kontrolom. Ostaje nam unutrašnja borba da ne dozvolimo da ugrožavaju naše građane na bilo koji način - dodao je Lukač.
Lukač je naveo da je nemoguće zaštititi 650 kilometara granica sa Srbijom i Crnom Gorom od ulaska migranata, te da izvođenje Oružanih snaga BiH na granice nije dobra opcija, jer se to može posmatrati na potpuno drugi način.
Lukač je naglasio da se sa nivoa zajedničkih organa mora mnogo više uraditi po ovom pitanju, te da mora postojati strategija postupanja prema migrantima.
On je ponovio da BiH ne može biti nikakav parking za migrante, da se ne mogu zatvoriti granice oko BiH i spriječiti njihov odlazak iz BiH.
- Mi moramo početi da vraćamo migrante koji ovdje nisu došli iz ratom zahvaćenih zemalja. Već sada vidimo da ih najmanje dolazi iz Sirije, Avganistana, Iraka koje su imale ratna dejstva, te da ih većina dolazi iz zemalja koja nisu u ratu - rekao je Lukač.
Lukač je naveo da je teško dati precizan podatak koliko je migranata trenutno na teritoriji BiH, ali da ih je više od 6.000 - 7.000.

Lukač je rekao i da je u Srpskoj prošle godine evidentirano 7.211 krivičnih djela, što je za 5,3 odsto manje nego u 2019. godini.
- Broj krivičnih djela je smanjen dobrim radom policije, ali i zbog specifičnosti koje su prouzrokovane pandemijom virusa korona - rekao je Lukač.
Dodao je da je u prošloj godini povećan procenat rasvijetljenosti krivičnih djela i da je u svim oblastima kriminaliteta zabilježena stopa smanjenja.
Lukač je ocijenio da su pripadnici MUP-a Srpske prošle godine uspješno izvršili postavljene zadatke u borbi protiv pandemije virusa korona.
- Naši pripadnici su imali dodatni angažman, a jedan od njih je bio i sprovođenje policijskog časa. Uspješno su odgovorili svim zadacima, iako smo imali prilično veliki broj pripadnika koji su bili zaraženi virusom korona - podsjetio je Lukač.
Govoreći o bezbjednosti u saobraćaju u prošloj godini, Lukač je naveo da je bilo 9.070 saobraćajnih nesreća, odnosno nezgoda, što je manje za 11,1 odsto u odnosu na 2019, kao i da je u nesrećama poginulo 101 lice.
Prema njegovim riječima, to je najmanji broj poginulih lica u toku jedne godine.

Kamere

Lukač je istakao da je na manji broj saobraćajnih nesreća uticao dobar rad policije, ali i tehničke mogućnosti koje imamo, jer su u 43 lokalne zajednice postavljene ili će biti postavljene sigurnosne kamere, svaka policijska uprava ima presretače, ali i savremene radarske sisteme.

Dodao je da će u Banjaluci biti postavljeno više od 300 sigurnosnih kamera, s ciljem unapređenja bezbjednosti.
On je naglasio da će u zgradi MUP-a biti otvoren savremeni centar u kome će se dokumentovati sve što se radi na terenu i pozvao vozače da poštuju saobraćajne propise, ali i da vozila registruju na vrijeme kako bi izbjegli plaćanje kazni.
Prema njegovim riječima, vozačima koji budu imali veliki broj kazni koje ne plaćaju biće oduzimana vozila.
Lukač je naveo da MUP Srpske školuje mladi kadar, jer je podmlađivanje policije strateški projekat.
- Sada nam ratna generacija policajaca odlazi u penziju i zato moramo da podmlađujemo kadar. Ove godine imamo 350 kadeta na Policijskoj akademiji, a ukupno ćemo imati odškolovanih 1.450 policajaca od kojih je 1.100 u sistemu rada. Imaćemo i novi objekat policijske akademije čija gradnja bi trebalo da bude završena do kraja ove godine - rekao je Lukač.
On je napomenuo da će uz podršku Vlade Srpske, bez obzira na ograničena materijalna sredstva, biti nastavljeno opremanje policije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana