Za koliko su povećane plate zaposlenih u institucijama BiH

Marijana Miljić Bjelovuk
Za koliko su povećane plate zaposlenih u institucijama BiH

SARAJEVO - Članovima Predsjedništva BiH osnovna plata biće uvećana za 315 maraka, ministrima za 267, a delegatima i poslanicima za 264 marke, dok će zaposleni sa srednjom stručnom spremom, poput čistačica i domara, biti "počašćeni" primanjima uvećanim za svega 37 maraka.

Takvo povećanje primanja zaposlenima u institucijama BiH uslijediće na osnovu odluke Savjeta ministara o visini osnovice za obračun plate za narednu godinu. Prema toj odluci osnovica će iznositi 631,50 maraka, što je za 31,5 KM više u odnosu na osnovicu za ovu godinu.

- Odluka bi trebalo da se primjenjuje od početka iduće godine pa do 31. decembra 2025. godine, a ukoliko do kraja ove godine ne bude usvojen budžet za narednu fiskalnu godinu, nova osnovica za obračun plata primjenjivaće se od narednog mjeseca od dana usvajanja budžeta - poručili su iz Savjeta ministara i dodali da se na ovaj način ispunjava obaveza iz Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH kojim je definisano da se osnovica za platu utvrđuje u visini od 50 odsto prosječne mjesečne neto plate u BiH.

S obzirom na to da se osnovna plata dobija množenjem osnovice sa koeficijentom, a budući da članovi Predsjedništva BiH imaju i najveći koeficijent, oni će i najbolje proći kada je u pitanju uvećanje plata. Trenutno im je osnovna plata 6.000 maraka, dok će u skladu sa najnovijom odlukom Savjeta ministara biti uvećana na 6.315 maraka.

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH ima koeficijent devet, što znači da je njena osnovna plata trenutno 5.400 maraka, odnosno biće uvećana na 5.683,5o maraka. Dakle, svakog mjeseca će na račun samo po osnovu osnovne plate dobiti povećanje od 283 KM.

Njeni zamjenici imaju nešto manji koeficijent, odnosno 8,80, što znači da  će njihova osnovna plata skočiti sa 5.280 na 5.557,20 maraka.

Nešto lošije proći će ministri u Savjetu ministara čija će osnovna plata od 5.100 dostići sumu od 5.367,75  maraka.

Poslanici i delegati u Parlamentu BiH na osnovu koeficijenta od 8,40 ubiru trenutno osnovnu platu od 5.040 KM, a prema novoj odluci Savjeta ministara uslijediće im uvećanje mjesečnih primanja na 5.304,60 maraka.

Službenici, s druge strane, imaju koeficijent od 2,1 do 2,3, u zavisnosti od pozicije na kojoj se nalaze. Ako uzmemo ovaj prvi koeficijent, to znači da će osnovna plata službenika biti uvećana sa 1.260 maraka na 1.324 marke.

Zaposleni sa srednjom stručnom spremom, kao što su higijeničarke i domari, imaju koeficijent 1,20, odnosno trenutnu osnovnu platu od 720 maraka, koja će prema novim pravilima skočiti na svega 757,80 KM.

Predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenih u institucijama BiH Radenko Mirković kazao je "Glasu" da su im vezane ruke o pitanju značajnijeg povećanja plate radnicima sa srednjom stručnom spremom.

- Kada se poveća osnovica rada, poveća se plata svima, a najviše imenovanim licima. Trebalo bi da utičemo na to da se koeficijent smanji imenovanim licima, ali kako stvari stoje, teško je to izvodljivo, odnosno nemoguće - kazao je Mirković i dodao da povećanja primanja nema sve dok budžet za iduću godinu ne bude usvojen, zbog čega su sindikati zatražili od nadležnih da po hitnom postupku usvoje budžet za 2025. godinu.

Takođe, podsjetio je da se na osnovnu platu zaposlenima dodaju troškovi prevoza, radni staž te topli obrok, dok imenovana lica imaju i naknadu za odvojeni život.

Kolektivni ugovor

Predstavnici tri reprezentativna sindikata koja zastupaju zaposlene u zajedničkim institucijama i Savjet ministara usaglasili su kolektivni ugovor o radu, a Radenko Mirković navodi da bi on trebalo uskoro da se nađe na dnevnom redu sjednice Savjeta ministara.

- Kolektivni ugovor je trenutno u Generalnom sekretarijatu, a nakon što informaciju o tom dokumentu usvoji Savjet ministara, što se očekuje do polovine idućeg mjeseca,  onda će teći rok od 60 dana za njegovo potpisivanje - kazao je Mirković

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana