Cvijanović: Cilj stabilna i prosperitetna RS

Srna
Cvijanović: Cilj stabilna i prosperitetna RS

BANjALUKA - Mandatar za sastav Vlade RS Željka Cvijanović istakla je danas u Banjaluci da će cilj i zadatak nove Vlade da Srpska bude jaka, stabilna, prosperitetna i demokratska, sa očuvanim nadležnostima koje su joj date Dejtonskim sporazumom i sa institucionalnim kapacitetom koji će moći da odgovori na potrebe svih njenih građana.

"Vlada morati odgovoriti na brojne izazove, rješavati mnoge probleme, raditi paralelno na institucionalnom jačanju Republike Srpske i njene političke i ekonomske pozicije", rekla je Cvijanovićeva predstavljajući ekspoze poslanicima u parlamentu Srpske.

Ona je podsjetila da je prilikom sastavljanja prethodne Vlade rekla da će Vlada sistemske mjere kombinovati sa kratkoročnim.

"To smo i činili, kako u oblasti poljoprivrede stvarajući uslove za stimulisanje domaće proizvodnje, otkupa domaćih proizvoda i prerađivačke aktivnosti, tako i u oblasti privrede u širem smislu u cilju očuvanja postojećih ili otvaranja novih radnih mjesta", kaže Cvijanovićeva. 

Prema njenim riječima, malo ko je pominjao da je Srpska jedina u regiji smanjila nezaposlenost i povećala zaposlenost. 

"Znamo da to nije dovoljno, ali znamo i koliko je važan svaki pomak, ma kako se malim činio. Malo ko je pominjao i da smo, za razliku od našeg okruženja, sveli davanja u poljoprivredi na tekuće obaveze, a izmirili sva dugovanja iz prethodnih godina", navela je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da će i nova Vlada nastaviti sa takvom podrškom, ali da će biti sve više sistemskog, a sve manje interventnog karaktera.

Cvijanovićeva je napomenula da je, uprkos ekonomskoj krizi, Vlada nastavila realizaciju planiranih i započetih projekata izgradnje saobraćajne infrastrukture, energetskih objekata, studentskih domova, vrtića, škola, fakulteta, te da je obezbijedila informatičku opremu za škole, bolje materijalne uslove za rad policije. Cvijanovićeva napominje da će takav biti i odnos nove Vlade. 

Mandatar za sastav Vlade Srpske istakla je da su povećane plate i penzije, a da pri tom nije ugroženo funkcionisanje budžeta, niti da se ušlo u grupu visokozaduženih ili rizično zaduženih zemalja. 

"Ukupno povećanje penzija koje je obezbijedila Vlada koju sam vodila iznosiće od januarske penzije 10,5 odsto, a povećanje smo vršili u nekoliko koraka, upravo vodeći računa da ne ugrozimo cjelokupan sistem. Dalje poboljšanje materijalnog statusa penzionera ostaje cilj i nove Vlade", kaže Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da su povećane porodične i lične invalidnine i obezbijeđeno veće zapošljavanje djece poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca, a da će tako nastaviti i nova Vlada. 

"Uspjeli smo da, uprkos krizi, privedemo kraju i program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida", navodi Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da su zadržani najniži troškovi studiranja u odnosu na regiju, pri čemu su troškovi školarine, smještaja i ishrane studenata u Republici Srpskoj višestruko niži u odnosu na okruženje, što će ostati opredjeljenje Srpske i u narednom periodu. 

Cvijanovićeva kaže da je početkom ove godine obezbijeđeno rasterećenje privrede uvođenjem neoporezivog dijela dohotka, defiskalizacijom malih preduzetnika, a dodatno rasterećenje planirano je već u 2015. godini. 

"Intervenisali smo u privrednoj sferi i kad je riječ o očuvanju ili reaktiviranju radnih mjesta, kao što je to slučaj sa fabrikom žBirač-Aluminaž, RAOP, žTehnički remontž Batunac ili žFabrika duvanaž Banjaluka. Uspostavili smo najmoderniju i najbržu registraciju privrednih subjekata u regiji, a ostaje da se riješi pitanje otvaranja novih firmi u slučaju neizmirenih obaveza u ranijem preduzeću", podsjeća Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je Vlada bila prva u regiji koja je nakon katastrofalne poplave, koja je "odnijela" godišnji budžet, obezbijedila konkretnu pomoć stanovništvu i privredi. 

"Više od 80 miliona KM dato je poplavljenim domaćinstvima putem platnih kartica u okviru programa žObnova Srpskež, a model pomoći koji je uključio Vladu, odnosno Fond solidarnosti, privredne subjekte, banke i poplavljeno stanovništvo, mnogi su okarakterisali kao najbolji. Prvi smo donijeli i set mjera za pomoć privredi", kaže mandatar za sastav Vlade Srpske. 

Ona je u ekspozeu navela da je Republika Srpska u 2013. godini zabilježila rast realnog BDP-a od 1,9 odsto, a u ovoj godini ostvariće rast oko jedan odsto, bez obzira na katastrofalne poplave koje su pogodile Srpsku.

Cvijanovićeva je naglasila da spoljnotrgovinska razmjena ima stalnu tendenciju rasta.

Ona je upozorila da nezaposlenost ostaje veliki problem, iako broj nezaposlenih ima opadajući trend.

"Anketna stopa nezaposlenosti u ovoj godini iznosi 25,7 odsto, što je za 1,3 odsto manje u odnosu na 2013. godinu, a prema projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda, stopa nezaposlenosti nastaviće da se smanjuje", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da je prosječna plata u od januara do septembra ove godine veća za dva odsto u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u 2013. godini. 

"Povećanje plata zabilježeno je u svim oblastima izuzev građevinarstva, finansijskih djelatnosti i osiguranja", zaključila je Cvijanovićeva.  

Cvijanović: Cilj izgradnja stabilne ekonomije

Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas u Banjaluci da će najvažniji cilj nove vlade u narednom četvorogodišnjem periodu biti izgradnja stabilne ekonomije sa pozitivnom stopom privrednog rasta, koji obezbjeđuje dugoročni rast životnog standarda građana i povećanje zaposlenosti.
Cvijanovićeva je navela da će ključne reformske oblasti nove Vlade biti politika podrške oporavku privrede i novom privrednom rastu, reforma javnog sektora, fiskalna konsolidacija i evropske integracije.

"Naš cilj je da, realizacijom planiranih politika i reformi, izgradimo efikasniju i efektivniju javnu upravu, koja će pružati kvalitetnije i brže usluge građanima, uz nižu žcijenu koštanjaž. Ujedno, da dodatnom fiskalnom disciplinom, unapređenjem procesa naplate svih javnih prihoda i pojačanom kontrolom trošenja javnih sredstava, obezbijedimo uštede u javnoj potrošnji, a time i dodatne izvore za podršku privredi", rekla je Cvijanovićeva predstavljajući ekspoze poslanicima u parlamentu Srpske.

Ona je naglasila da će biti obezbijeđena dodatna podrška privredi i povećanje zaposlenosti u realnom sektoru, rasterećenjem privrede, ukidanjem parafiskalnih davanja, te rasterećenjem rada na novozaposlene radnike.

"Reformama na tržištu rada želimo postići veću fleksibilnost tržišta i povećanje produktivnosti rada u svim oblastima", kaže Cvijanovićeva.

Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske je naglasila da će borba protiv kriminala i korupcije biti prioritet u radu Vlade.

"Kada je riječ o evropskim integracijama, imamo jasan stav o provođenju odluke Evropskog suda za ljudska prava u slučaju žSejdić i Finciž i o uspostavljanju mehanizma koordinacije, te uopšte o kretanju BiH ka EU. Obezbijedićemo dalje unapređenje visokog, ali i srednjeg obrazovanja, da bismo planskim obrazovanjem i kvalifikacijama u skladu sa potrebama tržišta rada došli do izvjesnijeg zaposlenja, a time i veće stope zaposlenosti", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da će se Vlada Srpske sa posebnom pažnjom odnositi prema omladini, penzionerima, osobama sa invalidtetom i boračkim kategorijama.

Cvijanovićeva je navela da se realizacijom planiranih politika želi obezbijediti dodatna ekonomska, fiskalna i finansijska stabilnost Republike Srpske, a time i dugoročno poboljšanje položaja svih kategorija društva.

"Te reformske politike podrazumijevaju fiskalno i strukturno prilagođavanje i sigurno je da će neke od njih, kratkoročno posmatrano, biti veoma restriktivne, a neke mjere nepopularne, ali one nemaju alternativu i moraće se odlučno provoditi ako želimo da stvorimo uslove za brži privredni rast, povećanje zaposlenosti i standarda stanovništva", dodala je Cvijanovićeva.

Cvijanović: Podrškom privredi do njenog rasterećenja

Politika podrške privredi ima za cilj njeno rasterećenje, stvaranje povoljnijih uslova za poslovanje i reformu tržišta rada, što će omogućiti veće zapošljavanje i veći privredni rast, koji je osnova za bolji životni standard građana, istakla je mandatar za sastav Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović.
"Svjesni smo da će provođenje mjera za oporavak i novi rast privrede biti najvažniji i najteži zadatak nove vlade. Bez privrednog rasta dugoročno nećemo uspjeti u potpunosti konsolidovati javne finansije, niti provesti reformu javnog sektora", rekla je Cvijanovićeva predstavljajući danas ekspoze poslanicima u parlamentu Srpske.

Ona je naglasila da će osnovne mjere za oporavak privrede i podsticaj privrednog rasta biti realizovane stimulativnom poreskom politikom, rasterećenjem i poboljšanjem likvidnosti privrede.

"Mjere će biti realizovane i javnim investicijama, reformom tržišta rada, poboljšanjem ekonomskog i socijalnog položaja radnika, unapređenjem stečajnog postupka i politike u poljoprivredi", pojasnila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, u okviru podrške privredi, Vlada će i u 2015. godini zadržati stimulativnu poresku politiku, odnosno najniže poreske stope u domenu direktnog oporezivanja imovine i dohodaka građana i privrednih subjekata.

"Rasterećenje privrede provešćemo prvenstveno kroz rasterećenje obaveza za rad za novozaposlene radnike na određeni vremenski period. Očekujemo da će ovo motivisati preduzeća da zaposle nove radnike, uz smanjenje obaveza prema Republici za novozaposlene", kaže Cvijanovićeva.

Ona je navela da će u 2015. godini Vlada realizovati projekat uspostavljanja registra svih "parafiskalnih" davanja, koji je započet u ovoj godini, a obustavljen zbog poplava.

"U registru ćemo evidentirati sva davanja koja su regulisana zakonima i drugim propisima, a predstavljaju prihod budžeta Republike, opština i gradova, fondova i drugih korisnika javnih prihoda", dodala je Cvijanovićeva.

Ona kaže da će s obzirom da je značajan broj privrednih subjekata u ovoj godini podnio zahtjev za izmirenje ukupnog poreskog duga do kraja godine, uz zakonsku mogućnost otpisa obračunate kamate, biti izmijenjen Zakon o posebnim načinima izmirenja poreskog duga kako bi privrednim subjektima ostavili ovu mogućnost i u prvom polugodištu 2015. godine.

"Donijećemo i zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza, u kome ćemo jasno precizirati rokove plaćanja obaveza, kako bi poboljšali likvidnost privrede. Sa istim ciljem, provodićemo i Zakon o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije, čija je primjena zbog zahtjevnih pripremnih aktivnosti izostala u 2014. godini", kaže Cvijanovićeva.

Ona je navela da će Vlada Srpske, posredstvom Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, pokrenuti inicijativu za izmjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost, s ciljem produženja roka za plaćanje PDV-a, u skladu sa zahtjevima poslovne zajednice.

Cvijanovićeva je precizirala da će energetski sektor nastaviti da bude jedna od ključnih poluga ekonomsko-privrednog razvoja Republike Srpske.

"S toga će Vlada pružati kontinuranu podršku realizaciji započetih energetskih projekata. Izgradnja TE 'Stanari' i planirana izgradnja TE 'Ugljevik' tri trenutno predstavljaju najveće investicije u regionu", naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da će se nastaviti i sa realizacijom započetih projekata u oblasti hidroenergetike, poput izgradnje HE Mrsovo, HE Dabar, HE Ulog i Bočac dva.

"Samo u 2015. godini realno je očekivati završetak izgradnje oko 12 malih hidroelektrana i početak izgradnje još najmanje njih 10. U sferi ostalih obnovljivih izvora energije, u narednom periodu, pustićemo u funkciju prvi vjetropark u Republici Srpkoj - Vjetropark Trusina", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da će u oblasti saobraćajne infrstrukture, uz izgrađeni autoput Banjaluka – Gradiška, biti završena i izgradnja autoputa Banjaluka – Doboj.

"To su dva prioritetna pravca u okviru projekta žIzgradnje mreže autoputeva u Republici Srpskojž koji nas povezuju sa evropskim koridorima, odnosno sa zapadom i jugoistokom Evrope. Naš cilj ostaje izgradnja mosta na rijeci Savi kod Gradiške, ali taj projekat zavisi od Hrvatske, odnosno njene upućenosti na sredstva EU", dodala je Cvijanovićeva.

Ona je najavila da će se raditi i na izgradnji autoputa na Koridoru Pet ce, koji je jedan od najvažnijih projekata saobraćajne infrastrukture u Jugoistočnoj Evropi.

"U okviru projekta izgradnje mreže autoputeva u Republici Srpskoj, vode se pregovori sa kineskim partnerima za izgradnju autoputa na dionici Glamočani - Banjaluka - Mrkonjić Grad - Mlinište čime se obezbjeđuje nastavak autoputa Gradiška - Banjaluka u pravcu juga", rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, u okviru ključnih kapitalnih investicija u zdravstvenom sektoru nastaviće se projekat rekonstrukcije i opremanja Univerzitetske bolnice Kliničkog centra Banjaluka i obezbjediti sredstava za realizaciju projekta izgradnje bolnice u Doboju i Istočnom Sarajevu, te rekonstrukcija i sanacija bolnica u Zvorniku, Prijedoru i Trebinju.

U oblasti rada i zapošljavanja, navodi Cvijanovićeva, Vlada će dijalogom i saradnjom sa socijalnim partnerima raditi na stvaranju povoljnog ambijenta za privređivanje, unapređenje kolektivnog pregovaranja, ostvarivanje i zaštitu prava zaposlenih konvencionalnim i alternativnim metodama rješavanja sporova.

"Vlada će žvoditi bitkuž za svako radno mjesto kroz programe podrške privredi ili kreativnije programe zapošljavanja kako bi sredstva namijenjena za ovu svrhu imala jasno preciziran cilj", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da će Vlada u saradnji sa Savezom sindikata i Unijom udruženja poslodavaca aktivno raditi na povećanju najniže cijene rada, s ciljem poboljšanja ekonomskog i socijalnog položaja radnika.

Cvijanovićeva u ekspozeu navodi da će biti izvršeno reformisanje i inoviranje pravnog okvira uređenja oblasti rada. "Izradićemo i novi zakona o državnim službenicima, kako bi se postigla veća efikasnost i odgovornost admnistracije, ali i veća fleksibilnost, između ostalog, i kad je riječ o premještaju i mobilnosti kadrova", ističe Cvijanovićeva.

"Uvešćemo i institut bruto plate, kako bi motivisali i podstakli radnike da se brinu za svoju bruto platu, odnosno, da budu zainteresovani i za uplatu doprinosa, jer će im to biti osnovica za obračun penzije, kada ispune uslove za penzionisanje", naglašava ona.

Prema njenim riječima, u cilju utvrđivanja realne ponude radne snage na tržištu rada, biće obezbijeđeno da se evidencije nezaposlenih lica iz Zavoda za zapošljavanje, koji su na evidenciji zbog zdravstvenog osiguranja, vode u Fondu zdravstvenog osiguranja, jer ne čine aktivnu ponudu radne snage.

"Donijećemo novi zakon o stečajnom postupku, kojim će se na drugačiji i efikasniji način urediti kontrola i nadzor nad radom stečajnih upravnika, a u cilju obezbjeđenja uslova za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta i efikasnije sprovođenje stečajnog postupka, kao i efikasnije reorganizacije privrednih društava i transparentnijeg namirenja stečajnih povjerilaca", kaže Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da će u okviru sektorskih politika Vlade, poljoprivreda biti u vrhu prioriteta i biće u funkciji razvoja privrede, zbog mogućnosti da se kroz poljoprivrednu proizvodnju najbrže i najefikasnije iskoriste raspoloživi prirodni resursi, stvori nova vrijednost i sirovinska osnova za razvoj industrije i drugih privrednih grana, ali i zato što se kroz razvoj poljoprivrede doprinosi razvoju ruralnih područja.

"Razvoj sektora poljoprivrede vidimo kroz obezbjeđenje stabilnosti dohotka i povećanje obima, produktivnosti, stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, oslanjanje na održivo korišćenje prirodnih resursa, i uravnotežen ruralni razvoj", dodala je Cvijanovićeva.

Ona je najavila da će u toku 2015. godine u skladu sa budućim planom razvoja poljoprivrede i ruralnih područja 2015 - 2020. godine, definisati i višegodišnji budžetski okvir za realizaciju mjera finansijske podrške agrarnom i ruralnom razvoju donošenjem zakona o podsticajima, kojim se utvrđuju glavni pravci usmjeravanja sredstava podrške.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana