Foto: Tunižanin osuđen na doživotnu kaznu zatvora za napad u Nici 2020.
LION - Tunižanin Brahim Auisaui (25) osuđen je na doživotnu kaznu zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta zbog ubistva troje ljudi u Nici 2020. godine
Auisaui je proglašen krivim za ubistvo i pokušaj terorističkog ubistva, prenio je AP. Tokom suđenja u Parizu priznao je odgovornost za napad, iako je tvrdio da se ne sjeća događaja.
Naveo je da je želeo da se osveti za muslimane koje su zapadne zemlje ubile širom svijeta. Napad se dogodio 29. oktobra 2020. godine, kada su među žrtvama bili vjernici Nadin Vensan (60) i Simon Bareto (44), državljanka Francuske i Brazila, kao i crkveni radnik Vensan Loke (55).
Auisaui je prilikom napada uzvikivao "Alahu Akbar" i nasrnuo nožem na policajce, koji su ga ranili.
To je bio treći napad u Francuskoj u manje od dva mjeseca koji su vlasti povezale s islamskim ekstremizmom, što je dovelo do podizanja nivoa bezbjednosne pripravnosti na maksimum.
Napad se dogodio u trenutku kada je u Francuskoj trajalo suđenje za napade na list "Šarli Ebdo" iz 2015. godine, dok su tadašnje francuske vlasti bile na meti kritika muslimanskog svijeta zbog odbrane karikatura proroka Muhameda i politike suzbijanja islamskog radikalizma.
Francuska i dalje ostaje u stanju visoke pripravnosti zbog mogućih terorističkih prijetnji, posebno onih koje se šire putem interneta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.