Foto: Tanjug/AP
| Donald Tramp
VAŠINGTON - Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas je vojska Sjedinjenih Američkih Država tokom akcije u kojoj je uhapšen venecuelanski predsjednik Nikolas Maduro koristila novo "tajno" oružje, koje je nazvao "diskombobulator".
Tramp je u intervjuu za Njujork post objasnio da je misteriozno oružje, čiji je naziv sinonim za zbunjivanje, "onemogućilo rad (neprijateljske) opreme" kada su američki helikopteri 3. januara sleteli u Karakas da uhapse Madura i njegovu suprugu Siliju Flores, bez gubitka ijednog američkog života.
- Diskombobulator. Nije mi dozvoljeno da pričam o tome. Volio bih - rekao je Tramp tokom ekskluzivnog intervjua u Ovalnom kabinetu.
Tramp je potvrdio upotrebu tog oružja u tajnoj operaciji u Venecueli.
- Nikada nisu lansirali svoje rakete. Imali su ruske i kineske rakete i nikada nisu lansirali nijednu. Ušli smo, oni su pritiskali dugmad i ništa nije radilo. Bili su spremni za nas - kazao je Tramp.
Dodao je da SAD imaju "odličan odnos" sa novom predsjednicom Venecuele Delsi Rodrigez.
- Ona je bila sjajna - rekao je Tramp.
Tramp je govorio o novom tajnom oružju, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše medijske izveštaje da je administracija bivšeg američkog predsjednika Džozefa Bajdena kupila impulsno energetsko oružje.
Njujork post navodi da se o oružju ne zna mnogo, ali da su medijski izvještaji uslijedili nakon izvještaja iz Venecuele koji opisuju kako su Madurovi naoružani ljudi pali na koljena, "krvarili kroz nos" i povraćali krv, pred dolazak Amerikanaca.
Jedan član stražarskog tima svrgnutog Madura kasnije je ispričao da su se "iznenada svi radarski sistemi isključili bez ikakvog objašnjenja".
- Sljedeće što smo vidjeli bili su dronovi, mnogo dronova, kako lete iznad naših položaja. Nismo znali kako da reagujemo - rekao je član stražarskog tima, koji je naveo da se nakon toga pojavilo osam američkih helikoptera, koji su prevezli oko 20 američkih vojnika u to područje.
- U jednom trenutku, lansirali su nešto, ne znam kako da to opišem. Bilo je kao veoma intenzivan zvučni talas. Odjednom sam osjetio kao da mi glava eksplodira iznutra. Svi smo počeli da krvarimo iz nosa. Neki su povraćali krv. Pali smo na zemlju, nesposobni da se pomjerimo. Nismo mogli ni da ustanemo posle tog zvučnog oružja, ili šta god da je bilo - rekao je član stražarskog tima.
Sjedinjene Američke Države preuzele su naftu koja se nalazila na zaplijenjenim venecuelanskim tankerima i prerađivaće je u američkim rafinerijama, izjavio je Donald Tramp za Njujork post.
- Recimo to ovako - oni nemaju naftu. Mi uzimamo naftu. Nafta se rafiniše na raznim mjestima, uključujući Hjuston - rekao je on, prenosi Rojters.
Američka vojska saopštila je ranije da je 20. januara zaplijenila još jedan tanker povezan sa Venecuelom u Karipskom moru, što je sedma takva zapljena od početka Trampove kampanje za kontrolu venecuelanske nafte.
Komanda Južnih snaga američke vojske, koja nadgleda više ratnih brodova i hiljade vojnika u tom regionu, navela je da je brod "Motor Vessel Sagitta " preuzet "bez incidenata".
Tada je saopšteno da zapljena tankera koji je pokušavao da zaobiđe sankcije pokazuje odlučnost SAD da jedina nafta koja napušta Venecuelu bude izvezena na koordinisan i zakonit način.
Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Države dobiti sve što žele od Grenlanda kao rezultat aktuelnih pregovora.
- Imaćemo sve što želimo. Vodimo neke zanimljive razgovore - rekao je Tramp u intervjuu za "Njujork post".
Tramp je više puta izjavio da bi Grenland, koji je u sastavu Danske, trebalo da se pridruži Sjedinjenim Državama, tvrdeći da ima strateški značaj za nacionalnu bezbjednost.
Danske i grenlandske vlasti upozorile su Vašington da ne aneksira ostrvo, napominjući da očekuju da se poštuje njihov teritorijalni integritet.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.