Teško zdravstveno stanje Nobelovke Narges Mohamadi

G.S.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Narges Mohamadi Foto: Agencije | Narges Mohamadi

TEHERAN - Zatočena dobitnica Nobelove nagrade za mir, Iranka Narges Mohamadi, nalazi se danas u kritičnom stanju na odjeljenju intenzivne njege, dva dana nakon što je zbog srčanog zastoja prebačena iz zatvora u bolnicu, saopštila je fondacija koju vodi njena porodica.

Fondacija je navela da njen krvni pritisak i dalje opasno varira, a liječenje je ograničeno na napore da se njeno stanje stabilizuje terapijom kiseonikom, prenio je Rojters.

Mohamadi je u petak prebačena iz zatvora u bolnicu u sjeverozapadnom gradu Zandžanu nakon „katastrofalnog pogoršanja“ njenog zdravstvenog stanja.
Kako je navela fondacija, Nobelovka je imala dvije epizode potpunog gubitka svijesti i tešku srčanu krizu.

Mohamadi je 2023. godine dobila Nobelovu nagradu za mir dok je bila u zatvoru zbog kampanje za unapređenje prava žena i ukidanje smrtne kazne u Iranu.
Njena porodica je saopštila da je krajem marta pretrpjela srčani udar.

„Efikasno liječenje stanja Narges Mohamadi moguće je samo ako bude prebačena kod svog tima ljekara u Teheranu“, saopštila je fondacija.

Mohamadi je osuđena na novu zatvorsku kaznu od 7 i po godina, saopštila je ova organizacija u februaru, nekoliko sedmica prije nego što su Amerika i Izrael pokrenuli rat protiv Irana.

Nobelov komitet je u to vrijeme pozvao Teheran da je odmah oslobodi.

Mohamadi je uhapšena u decembru nakon što je osudila smrt advokata Hosrova Alikordija. Tužilac Hasan Hematifar rekao je novinarima da je Mohamadi dala provokativne komentare na komemoraciji u čast Alikordija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.