Foto: Slučaj plavi anđeo: Omogućiti pristup bazama podataka o nestalim
Lion - Međunarodna policijska agencija Interpol pozvala je sve zemlje članice da omoguće pristup bazama podataka o nestalim osobama.
Ovaj apel predstavlja još jedan pokušaj identifikacije djevojčice Marije, koja je pronađena u romskom naselju u Grčkoj prošle sedmice.
Pretraga Interpolove baze podataka pokazala se kao neuspješna, javio je Bi-Bi-Si.
Interpol je, takođe, zatražio da se od svake osobe koja tvrdi da je u srodstvu sa djevojčicom uzme uzorak DNK i pošalje ovoj policijskoj agenciji.
Generalni sekretar Interpola Ronald Nobl pozvao je i one zemlje koje nemaju nacionalnu DNK bazu podataka da sve podatke koje imaju od DNK uzorcima o nestaloj djeci proslijede ovoj policijskoj agenciji.
Kriminalne bande dovode stotine djece sa Balkana u Grčku gdje postaju žrtve prisilnog rada, seks trafikinga ili ih prodaju bračnim parovima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.