SAD žale zbog odluke Putina, a isto uradili pre 14 godin

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: SAD žale zbog odluke Putina, a isto uradili pre 14 godin

Vašington - SAD su izrazile žaljenje zbog odluke Rusije da se povuče iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS), javila je agencija AFP.

Agencija navodi da je Vašington istu odluku doneo prije 14 godina.

Amerika je, kao i Rusija, potpisala Rimski statut 17. jula 1998. godine, ali nijedna od njih ga nisu ratifikovali da bi na kraju definitivno odbacili njegovu nadležnost, navodi francuska agencija.

Portparol američkog Stejt departmenta Džon Kirbi izjavio je da SAD smatraju da je to suverena odluka svake zemlje.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je juče dekret o odbijanju Rusije da učestvuje u Rimskom statutu Međunarodnog krivicnog suda.

Rimski statut je osmišljen uz učešće Rusije i usvojen na Diplomatskoj konferenciji opunomoćenih predstavnika pod okriljem UN 1998. godine u Rimu.

Stupio je na snagu 1. jula 2002. godine, a Rusija ga je potpisala 13. septembra 2000. godine.

Sjedište suda je u Hagu, a to tijelo nadležno za suđenja za međunarodna krivična djela, kao što su genocid, agresija, zločini protiv čovječnosti, počinjena na teritoriji ili od strane državljana država koje su pristupile sudu.

Prema mišljenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije, MKS nije opravdao nade koje su polagane u njega i nije postao nezavisan pravosudni organ sa autoritetom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.