Foto: Istraživanje: Svijet više SAD ne smatra pozitivcem
NjUJORK - Nalazi istraživačkog centra Pju ukazuju da su povoljni stavovi o Kini dostigli rekordne procente u mnogim zemljama, dok su percepcije o Sjedinjenim Američkim Državama pogoršane, prenosi Bi-Bi-Si.
Ispitanici su generalno imali malo povjerenja i u američkog predsjednika Donalda Trampa i u kineskog lidera Si Đinpinga, ali je Si ipak dobio bolje ocjene.
Dok se za SAD i dalje smatra da više poštuju lične slobode nego Kina, za Kinu se smatra da se manje miješa u poslove drugih u odnosu na SAD.
Pozitivni stavovi o Kini dostigli su rekordne procente u Italiji, Španiji, Kolumbiji, Meksiku, Indoneziji, Maleziji, Nigeriji i Turskoj. Istraživači su otkrili da su generalno zemlje sa srednjim prihodima imale pozitivne stavove o Kini, dok su bogatije zemlje imale tendenciju da imaju negativnije stavove. Jedan izuzetak od tog obrasca je Singapur, koji je imao najveći BDP po glavi stanovnika od ispitanih zemalja i visok nivo pozitivnosti prema Kini.
I druge institucije su posljednjih godina sprovele slična istraživanja. Anketa „Galupa” utvrdila je da je Kina prošle godine nadmašila SAD u globalnim ocjenama odobravanja, sa najvećom zabilježenom razlikom u posljednjih 20 godina.
Istraživanje centra Pju počelo je nedugo nakon što je Tramp pojačao retoriku o aneksiji Grenlanda i poslije otmice predsjednika Venecuele Nikolasa Madura, a tokom anketiranja SAD su pokrenule rat sa Iranom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.