Preminuo nakon hapšenja u SAD, slučaj isplivao mjesecima kasnije

Anadolija
Foto: Printscreen

Tridesetogodišnji Amerikanac Anhelo Kuinto preminuo je tri dana nakon što je uhapšen, a sumnja se da bi uzrok smrti moglo da bude policijsko nasilje. Američki mediji pišu da su mu policajci tokom privođenja pritisnuli vrat i tako ga držali pet minuta.

Slučaj se desio 22. decembra 2020. godine kada su policijski službenici u gradu Antioh, u američkoj saveznoj državi Kalifornija, dobili dojavu o svađi unutar porodice. Policajci su došli u kuću te, bez pokušaja da saslušaju o čemu je riječ, oborili Kuinta na pod, pritisnuli mu vrat i tako ga držali pet minuta. Tri dana kasnije mladić je preminuo u bolnici.

Porodični advokati za smrt Kuinta, koji je patio od depresije i paranoje, optužili su policiju, piše "CNN".

Advokat Džon L. Baris izjavio je da je Kuintova sestra Izabela Kolins nazvala policiju jer se bojala da će njen brat nanijeti povrede njenoj majci. Iako je majka uspjela da smiri sina, preman njenim riječima, policajci su po dolasku u kući oteli Kuinta iz njenih ruku, oborili ga na pod, potom koljenom pritisnuli njegov vrat i tako ga držali pet minuta.

Kuinto je izgubio svijest a potom je prebačen u lokalnu bolnicu, ali nije uspio da preživi.

Na snimcima kamere mobilnog telefona njegove sestre navodno se vidi kako Kuinto leži na podu bez pokreta, potom kako ga na nosilima prebacuju u vozilo hitne pomoći, pri čemu mu je lice obliveno krvlju. Vidi se takođe kako mu bolničari rade masažu srca.

Advokati navode da skoro dva mjeseca policija nije dala izjavu za medije po ovom pitanju. Šerif okruga Kontra Kosta kasnije je izjavio kako je uzrok Kuintove smrti još uvijek nejasan te da stvar istražuje okružno tužilaštvo.

Slučaj Anhela Kuinta desio se svega nekoliko mjeseci nakon što je na sličan način stradao i Amerikanac Džordž Flojd, koji je u maju 2020. uhapšen zbog navodnog pokušaja korištenja falsifikovane novčanice od 20 dolara. Policajci su mu klečali na vratu i on ih je tokom devet minuta molio da mu omoguće da diše.

Flojd je preminuo od posljedica tog brutalnog pokušaja hapšenja, a taj incident je pokrenuo talas antirasističkih protesta širom Amerike i šire.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana