Oslobođena djevojčica optužena za paljenje Kurana

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Oslobođena djevojčica optužena za paljenje Kurana

Islamabad - Pakistanski sud je uz kauciju u petak odobrio puštanje na slobodu hrišćanske djevojčice, koja je optužena za bogohuljenje, nakon što je spalila papire sa stihovima Kurana, prenijele su agencije.

Sudija Muhamed Azam Kan naredio je puštanje na slobodu uz kauciju Rimše Masih, koja je 16. avgusta uhapšena u siromašnom kvartu Islamabada, jer ju je masa optužila da je palila stranice iz svete islamske knjige Kuran, zahtijevajući da bude kažnjena.

Sudija je, izričući presudu pred ispunjenom sudnicom, precizirao da je odobreno puštanje na slobodu Rimše Masih uz isplatu dvije rate kaucije od po 5.200 američkih dolara.

Međutim, 2. septembra policija je uhapsila muslimanskog sveštenika Halida Čistija u njenom komšiluku pošto ga je njegov saradnik optužio da je u torbu djevojčice podmetnuo spaljene stranice Kurana.

On negira optužbe, ali je tužilaštvo najavilo da će biti optužen za remećenje dokaza i za svetogrđe.

Za optužbe zbog svetogrđa, prema pakistanskom zakonu, nije predviđena kaucija, ali su advokati djevojčice istakli da je ona maloljetna.

Sudija Muhamed Azam Kan naredio je da djevojčica bude oslobođena i odredio je kauciju u iznosu od oko 10.500 dolara.

Ona je od 16. avgusta smještena u zatvor sa maksimalnim obezbjeđenjem.

Od kada je uhapšena, objavljeni su kontradiktorni izvještaji o njenim godinama i psihičkom stanju.

Ljekari, koji su je tokom proteklog mjeseca pregledali, saopštili su da ima oko 14 godina i da sve ukazuje na to da je “njeno mentalno stanje ispod nivoa njenih godina”.

Postoji velika zabrinutost za bezbjednost djevojčice i njene porodice, koja je prebačena na nepoznatu lokaciju.

Analitičari navode da su pakistanski zakoni za svetogrđe veoma osjetljivo pitanje u toj zemlji, ali ističu da se ova pravila često krše zbog ličnih osveta.

Slučaj nesrećne djevojčice poslužio je samo za jačanje zabrinutosti zbog zloupotrebe ovih zakona.

Aktivisti organizacija za zaštitu ljudskih prava već duže vrijeme traže od Islamabada da izmijeni sporne zakone, prema kojima osoba može da bude osuđena na doživotnu robiju u slučaju skrnavljenja Kurana.

U martu 2011. godine ministar za prava manjina Šahbaz Bati ubijen je nakon što je uputio poziv za ukidanje spornog zakona.

On je ubijen samo dva mjeseca poslije guvernera Panyaba Selmana Tasirlja, koji je takođe govorio o ovom pitanju.

Zakon

Prema strogim pakistanskim zakonima o bogohuljenju, za vrijeđanje proroka Muhameda predviđena je smrtna kazna, dok osoba koja oskrnavi tekst Kurana rizikuje kaznu doživotnog zatvora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.