Foto: Obama vodi u Ohaju i Nevadi, u Koloradu izjednačenje
Vašington - Deset dana pred održavanje predsjedničkih izbora u Americi, aktuelni predsjednik i kandidat demokrata Barak Obama vodi u Nevadi i Ohaju, prenosi Tanjug.
U Koloradu je izjednačen sa kandidatom republikanaca Mitom Romnijem.
Prema najnovijem istraživanju Si-En-En-a, koje je sinoć objavljeno, Obama u Ohaju, saveznoj državi koja bi mogla i da odluči izbore, vodi sa 50 prema 46 odsto u odnosu na Romnija, među biračima koji su rekli da će glasati 6. novembra.
U istoriji izbora u SAD do sada se nije dogodilo da jedan republikanac bude izabran za predsjednika, a da pri tom nije pobijedio u Ohaju.
Istraživanje koje su sproveli En – Bi - Si Njuz i Vol Strit Žurnal u Nevadi takođe daje prednost Obami (50 prema 47), dok je u Koloradu rezultat izjednačen i oba kandidata bi osvojila po 48 odsto.
Kolorado sa devet elektorskih glasova i Nevada sa šest su države u kojima su Obama i Romni posljednjih nedjelja proveli najviše vremena i potrošili najviše novca za reklame.
Nevada će biti posebno interesantna, pošto se Obama nada da će pobediti zbog narasle hispano populacije u toj državi, čije glasove očekuje, dok Romni vjeruje da će se birači okrenuti ka njemu zbog najviše stope nezaposlenosti u jednoj od saveznih država (11,8 odsto).
Iako Romni na nacionalnom nivou vodi u anketama (49 prema 48 odsto), to u ovom trenutku nema previše značaja zbog elektronskog sistema po kome svaka savezna država daje određeni broj glasova, pa bi u teoriji pobjednik mogao da na nivou cijele zemlje dobije manji broj glasova, ali da trijumfuje zbog većeg broja elektorskih glasova, kao što se dogodilo 2000. godine u trci između Džordža Buša i Ala Gora.
Za Romnija je pozitivna vijest to što ga birači u Koloradu i Nevadi više ne vide većinski u negativnom svjetlu, kao prije mjesec dana, tako da danas 48 odsto ispitanika u Koloradu kaže da ima pozitivno mišljenje o njemu, a 47 odsto negativno.
U Nevadi je rezultat pozitivnih i negativnih glasova 48 prema 46 odsto.
Takođe, u obe države birači većinski (49 prema 46 odsto), kažu da bi Romni bolje vodio Ameriku u ekonomskom oporavku u odnosu na Obamu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.