Nastavljeno suđenje za 365 oficira optuženih za zavjeru

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Nastavljeno suđenje za 365 oficira optuženih za zavjeru

Istanbul - Suđenje za 365 turskih oficira optuženih za pripremanje državnog udara i svrgavanje vlade koja je fomirana iz redova islamističkog pokreta nastavljeno je u četvrtak u predgrađu Istanbula, a presuda se očekuje u petak, javljaju agencije.

Oko 250 vojnika zadržanih u pritvoru prisustvovalo je suđenju, a stotine posmatrača su se okupile u prostorima suda u Silivriju, na kojem je suđenje počelo u decembru 2010. godine.

Sud je u četvrtak saslušao "posljednje riječi" svakog optuženika da bi u petak izrekao presudu, javlja AFP.

Bivši general Cetin Dogan, osumnjičen da je bio "mozak" plana destabilizacije u 2003. godini i rušenja vlade Stranke pravde i razvoja (AKP) kojoj je on pristupio godinu dana ranije, postavio se kao tužitelj svojih sudaca.

- Vidimo ovdje kako se sudi vojnicima Mustafe Kemala Ataturka koji su dali život ovoj zemlji, njihovoj privrženosti republici i njenim principima - izjavio je bivši general.

Yetin je proglasio odgovornim za "nepravedno i nelegalno" suđenje osobe "s mentalitetom koji smatra neprijateljima sve one koji ne pripadaju njihovom bratstvu".

Aludirao je na islamističko porijeklo vlade i na moć vjerskog bratstva propovjednika Fetulaha Gulena koja je u sudskom aparatu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.