Foto: Izraelci dvominutnim stajanjem u tišini odali počast žrtvama Holokausta
JERUSALIM- Izraelci su danas dvominutnim stajanjem u tišini odali počast za šest miliona Jevreja ubijenih u Holokaustu.
Autobusi javnog prevoza su se zaustavili na ulicama i auto-putevima, a pješaci su stajali mirno u znak sjećanja na žrtve nacističkog genocida.
Izraelski radio i televizija od sinoć emituju programe o sjećanju na Holokaust, a restorani i ostali objekti za zabavu su zatvoreni, prenio je AP.
Ovaj godišnji običaj je jedan od natužnijih dana u Izraelu, a njime se obilježava godišnjica ustanka u varšavskom getu 1943. godine. To je bio najznačajniji akt jevrejskog otpora nacističkoj Njemačkoj tokom Holokausta.
Izrael je osnovan 1948. godine, tri godine poslije završetka Drugog svjetskog rata i genocida, a Holokaust je ključni element svijesti javnosti u Izraelu.
Ova zemlja postala je utočište za Jevreje iz čitavog svijeta, uključujući stotine hiljada onih koji su preživjeli Holokaust, a izgubili domove i porodice.
Danas u Izraelu živi manje od 180.000 ljudi koji su preživjeli Holokaust.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.