Incident na Filipinima: Američki vojni avion udario u barijeru

D.G.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ilustracija

MANILA - Tokom zajedničke vojne vježbe na Filipinima, američki transportni avion udario je u betonsku barijeru, pri čemu je povrijeđeno pet vojnika, potvrdili su filipinski zvaničnici.

Detalji nesreće u provinciji Pangasinan

Incident se dogodio u utorak popodne u gradu Laoak, dok je posada pokušavala da poleti sa improvizovane staze na betonskoj obilaznici.

  • Povrijeđeni: Pilot i još dva vojnika hitno su prebačeni u bolnicu.
  • Lakše povrede: Preostala dvojica vojnika zbrinuta su na licu mjesta.
  • Uzrok: Zvanična istraga o razlozima udara u prepreku je u toku.

Cilj vježbe: Priprema za vanredne situacije

Obuka je bila fokusirana na slijetanje i polijetanje sa alternativnih zona, što je ključna vještina u kriznim momentima.

"Ove vježbe su planirane kako bi se vojnici pripremili za situacije poput prirodnih katastrofa, kada regularni aerodromi i piste postanu nedostupni", navodi se u saopštenju.

Dugogodišnja vojna saradnja

Ova aktivnost dio je šire američko-filipinske saradnje koja se zasniva na Sporazumu o snagama u posjeti iz 1999. godine. Taj dokument omogućava redovno održavanje zajedničkih vježbi na teritoriji Filipina, a konkretna akcija bila je u potpunosti koordinisana sa lokalnim vlastima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.